Türk Su Ürünleri Boston’da tanıtıldı

Türkiye’nin Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun (STG), ABD’nin Boston kentinde düzenlenen ”Uluslararası 31. Boston Su Ürünleri Fuarı”na katılarak, Türk su ürünleri tanıtımını yaptığı bildirildi.

STG’den yapılan açıklamaya göre, 43 ülkeden toplam bin 100 katılımcının yer aldığı fuar, 20 binden fazla kişi tarafından ziyaret edildi.

STG Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, Boston Su Ürünleri Fuarı’nın, dünyanın en büyük su ürünleri fuarlarından biri olduğunu, Türk firmalarının Kuzey Amerika pazarına girebilmeleri için burayı önemli bir kapı olarak gördüklerini kaydetti.

Fuar süresince hem taze levrek ve çipura sergilediklerini, hem de yaklaşık 2 bin kişiye levrek ve çipura tadımı yaptırdıklarını ifade eden İşliel, şu değerlendirmelerde bulundu:

”Türk balıklarının çok beğenildiğini gördük. Taze ve dondurulmuş ürünlere ABD pazarında büyük ilgi var. Özelikle ekonomik krizin psikolojik etkilerinin geçmesi ve de bilhassa ABD’nin doğu ve batı sahilindeki sağlıklı beslenme alışkanlığı trendindeki artışla birlikte balığa olan yöneliş ve tüketiminde artış var. İlk etapta taze balık satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Toplu tüketim ve süpermarketlere yönelik donuk ürünler kategorisinde de 2012 yılında önemli mesafeler kat etmeyi hedefliyoruz. Umarım fuar süresince STG standında toplanan alım talepleri ülkemizdeki firmalar tarafından iyi değerlendirilir ve Amerika’ya olan ihracatımız hak ettiği seviyelere ulaşır.”

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan da ABD’de de kültür balıkçılığının teşvik edildiğini aktararak, denizlerdeki balık popülasyonunun azalmasından dolayı su ürünleri yetiştiriciliğinin geleceğin yıldız sektörü olarak görüldüğünü, birçok Amerikan firmasının Türk üreticiler ile ortaklık kurmak istediğini dile
getirdi.

Türkiye’nin su ürünleri sektörünün pek çok pazarda güçlendiğini ve ihracatını rekor seviyede arttırdığını vurgulayan Kızıltan, ABD’ye olan su ürünleri ihracatının istenen düzeyde olmadığını ancak bu fuarda Türk su ürünleri sektörünün ABD pazarında büyük bir potansiyele ulaşabileceğini gördüklerini belirtti.

Kızıltan, fuar boyunca Türk su ürünleri sektörünü başarıyla tanıttıklarını anlatarak, ”Her yeni dış pazar, 2023 ihracat hedefimize ulaşma inancımızı güçlendiriyor. Bu gibi fuarların ve tanıtımların, 2023 yılındaki su ürünleri sektörü olarak ihracat hedefimiz olan 3 milyar dolara ulaşmamıza katkı sağlayacağını düşünüyoruz” görüşünü bildirdi. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?