Anasayfa Haberler Gündem Türk Üniversitelerinde Evrim Tartışması Büyüyor

Türk Üniversitelerinde Evrim Tartışması Büyüyor

Evrim Tartışması Büyüyor. Yüzlerce akademisyen ve öğrenci, yaratılış fikrini savunan ilk sempozyumun yapıldığı İstanbul Marmara Üniversitesi dışında bir gösteri düzenledi.

Emekli profesör Alaeddin Şenel, göstericilere yaptığı konuşmada yapılan sempozyumu kınadı, yaratılışı evrim teorisiyle birleştirmenin bilime darbe vuracağını savundu. Şenel, “Yaratılış görüşü bilimsel bir zemine dayanmamakta, bir inanç sistemini temsilen karşımıza çıkmaktadır. Bir inanç sistemini bilimsel olarak dayatmak bilime aykırıdır. Çünkü bilimsel bir hipotezin test edilebilir ve delillere dayalı olması gerekir” diye konuştu.

İki gün süren “Bilim türler arası evrimi neden kabul etmiyor?” adlı sempozyuma katılan akademisyenler, evrimin temel taşlarından biri olan doğal seleksiyon teorisini hedef aldı. Doğal seleksiyon, insanoğlunun maymunlardan geldiğini destekleyen bir teori.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden Profesör Dr. İbrahim Pirim’e göre, evrim teorisindeki yetersizlikler bilimin kapısını dini inançlara açıyor.

“Moleküller ve diğer her şey kendi başlarına bir araya gelemez” diyen Pirim, evrim teorisinin kendisini rahatsız ettiğini, tüm bunların ancak bir yaratıcının yardımıyla bir araya gelebileceğini savunuyor.

Marmara Üniversitesi’ndeki sempozyum bir öğrenci derneğinin girişimleriyle düzenlendi. Ancak toplantıyı düzenleyenler hem Marmara Üniversitesi’nden, hem de Yüksek Öğrenim Kurumu’ndan destek aldıklarını söylüyor.

Bu toplantının Adalet ve Kalkınma Partisi’nin girişimiyle düzenlendiği de iddia ediliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu yılın başlarında yeni eğitim yasasına destek verirken yaptığı açıklamada, tüm çocukların “iyi Müslümanlar” olarak yetiştirileceğini söylemişti. Yeni eğitim programında din dersleri daha yoğun okutulacak.

Yaratılış teorisi ders kitaplarına 1980’li yıllardaki askeri dönem sırasında kondu. Amaç, sol görüşlerin yayılmasını engellemek için Türk toplumu içinde İslamiyet’i teşvik etmeye dayanıyordu. Ancak akademisyenlere göre yaratılış teorisi AKP döneminde ders kitaplarının içinde daha da yer bulmaya başladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği doçentlerinden Kerem Cankoçak, 12 Eylül darbesinin İslamcılara destek verdiğini, öğrencilerinin lisede evrim teorisi okumadığını, yüzde 90’ının ise evrim teorisini ya bilmediğini ya da inanmadığını belirtiyor. Cankoçak, “Evrim olmadan diğer kanunlar olmaz, genetik öğretemezsiniz, biyoloji öğretemezsiniz,” diye konuşuyor.

Resmi politikaya göre okullarda iki düşüncenin de öğretilmesi gerekiyor. Ancak Eğitim-Sen, öğretmenlerin evrim teorisini öğretmemeleri yönünde dindar anne-babaların, okul yönetimlerinin, hatta Milli Eğitim Bakanlığı’nın baskısı altında kaldığını belirtiyor. Bakanlık bu iddiaları reddediyor ve tüm fikirlerin okullarda öğretildiğini savunuyor.

“Bilim Türler Arası Evrimi Neden Kabul Etmiyor?” sempozyumunu düzenleyenler ve katılımcılar, akademik özgürlüğü savunuyor, ancak Doç. Dr. Cankoçak’a göre olay akademik özgürlüğün ötesinde, ülkeyi yüzlerce yıl geriye götürme tehlikesini barındırıyor.

Devlet üniversitelere de el atmaya başladıkça tartışmalar daha da büyüyeceğe benziyor. Yakında yaratılış fikirlerinin, üniversite müfredatına kalıcı olarak yerleştirilmesine kimse şaşırmayacak gibi görünüyor.

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?