‘Türk vatandaşını bir şartla serbest bırakırız’

Suriye’de kaçırılan 11 Lübnanlı hacıdan biri, serbest bırakılarak Türkiye’ye teslim edildi. Lübnan’da kaçırılan iki Türk vatandaşının kaderinin Suriye’de rehin tutulan Lübnanlıların serbest bırakılmasına bağlı olduğu belirtiliyordu. Türk işadamı Aydın Tufan Tekin’i kaçıran Lübnanlı aşiret ise, “Kardeşimiz bırakılana kadar Türk işadamını bırakmayacağız” açıklaması yaptı.

AFP’nin haberine göre, Lübnanlıları kaçıran Suriyeli muhalifler, Hüseyin Ali Ömer’in “iyi niyet göstergesi” olarak serbest bırakıldığını söyledi. Muhalifler, diğer rehinelerle ilgili kararın, “Suriye’nin komşularına gönderilecek mektupların ardından” verileceğini belirtti.

Lübnan haber sitesi Naharnet’in bildirdiğine göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan Başbakanı Necib Mikati’yi telefonla arayarak, 60 yaşındaki Ömer’in bu akşam Türk uçağıyla Beyrut’a ulaştırılacağını söyledi.

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbel, LBC televizyonuna yaptığı açıklamada, kaçırılan diğer Lübnanlıların da serbest bırakılacağına yönelik Türk yetkililerden olumlu sinyaller aldıklarını söyledi.

AA’nın haberine göre, Türk Dışişleri Bakanlığı kaynakları da bu bilgiyi doğrulayarak, Ömer’in Türkiye’ye teslim edildiğini ve Lübnan’a gönderilmesi için gerekli çalışmaların yapılmakta olduğunu belirtti.

El Cezire’ye konuşan Ömer, muhaliflerin kendilerine iyi davrandığını ifade etti.

Lübnan’da geçtiğimiz hafta kaçırılan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin ve TIR şoförü Abdulbasit Arslan’ınkaderinin Suriye’de 22 Mayıs’ta kaçırılan 11 Lübnanlı’nın serbest bırakılmasına bağlı olduğu belirtiliyordu.

DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Kaçırılma olayının öğrenilmesinden itibaren, tamamen insani mülahazalarla rehinelerin serbest bırakılmalarının sağlanması amacıyla tarafımızdan yoğun çaba gösterilmiş ve gösterilmeye devam etmektedir. Türkiye, rehinelerden birinin özgürlüğüne kavuşmasının arkasının gelmesini ve diğerlerinin de en kısa zamanda serbest bırakılmalarını temenni etmektedir” denildi.

“TEKİN’İ BİR ŞARTLA BIRAKIRIZ”

Naharnet ayrıca, Türk vatandaşı Tekin’i kaçıran Lübnanlı Mikdad aşiretinin bugün altı Suriyeli’yi serbest bıraktığını bildirdi. Yirmiden fazla Suriyeli’yi kaçıran aşiret adına Lübnan Daily Star gazetesine açıklama yapan sözcü Mahir Mikdad, “Gözetim altında tuttuğumuz Suriyelileri serbest bırakmaya başlayacağız. Sadece dört tanesi kalacak” dedi.

Mikdad, ellerinde tutacakları dört kişinin Özgür Suriye Ordusu’nun önde gelen üyeleri olduğunu iddia etti.

Suriye’de kaçırılan Lübnan vatandaşı Hassan Mikdad’ın kardeşi EsadMikdad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşlerinin Suriyeli muhaliflercebırakılana kadar Türk işadamını ellerinde tutacaklarını söyledi. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?