Türkçe Olimpiyatları Batı yakası Finalleri Las Vegas’ta yapıldı

turkce olimiyatlari bati yakasi finali yapildi

Türkçe Olimpiyatları Batı yakası Finalleri, Las Vegas’taki iki bin kişilik ‘Cashman Center’ Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

Türkçe Olimpiyatları Batı yakası Finalleri, 4 Mayıs akşamı Las Vegas’taki iki bin kişilik ‘Cashman Center’ Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Türk Dili Enstitüsü (Turkish Language Institute, TLI) tarafından düzenlenen elemeler kapsamında Washington, Idoha, Oregon, California, Utah, Colorado, Arizona gibi eyaletlerden gelen 200’ün üzerindeki öğrenci, şarkı, şiir, skeç ve halk oyunları kategorilerinde segiledikleri performanslar ile seyircilere unutulmaz anlar yaşattı.

Programın açılış konuşmasını yapan TLI Başkanı Murat Akbaş, Türk dilini ABD’de yaymak ve tanıtmak adına özveri ile çalışan tüm öğretmenleri ve desteklerini esirgemeyen velileri tebrik etti. Nevada Eyalet Valisi Brain Sandoval, gönderdiği mesajda organizasyonun Las Vegas’ta yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bu tür organizasyonların Amerika’daki çok kültürlülüğe katkı sağladığını ve Türk dilinin tanıtılıp yaşatılmasında çok etkili olduğunu vurgulayarak etkinliği yapanlara teşekkür etti.

Şiir kategorisinde Arizona eyaletinin Tucson şehrinden katılan Netanya Wright adlı öğrenci okumuş olduğu ‘Atiyi Karanlık Görerek’ şiiri ile birinci oldu. 2. liği ise Arizona eyaletinin Phoenix şehrinden katılan Anahi Valencia adlı öğrenci ‘Nan gibi Aklımdasın’ şiiri ile kazanırken 3. lüğü California eyaletinin Oakland şehrinden yarışmaya katılan Atlal Yafai ‘Ihlamurlar’ adlı şiiri ile elde etti.

Şarkı kategorisinde Utah eyaletinin Salt Lake City şehrinden katılan Kristen Anglesey adlı öğrenci söylemiş olduğu ‘Büklüm Büklüm’ şarkısı ile birinci oldu. 2. liği ise Arizona eyaletinin Phoenix şehrinden katılan Quinteen Van Huss adlı öğrenci ‘Anlıyor musun?’ şarkısı ile kazanırken 3. lüğü Colorado eyaletinin Denver şehrinden yarışmaya katılan Nerviya Juberiya adlı öğrenci söylemiş olduğu ‘Delisin’ adlı şarkı ile elde etti.

photo 3Halkoyunları kategorisinde finalistler Arizona eyaletinden çıktı. Jürinin sıralama yapmakta zorlandığı halkoyunları kategorisinde birinciliği Üsküp yöresi halk oyunları ile yarışmaya katılan Tucson şehri ekibi kazanırken, 2. liği yine aynı şehirden yarışmaya katılan Kıbrıs Türk Oyunları ekibi kazandı. 3. lüğü ise Phoenix şehrinden gelen ekip Adana yöresi halkoyunu ile elde etti.

Skeç kategorisinde birinciliği 2103 yılında yaşayan ve Türkiye’nin farklı yöresine ait şivelerini başarılı bir şekilde seslendiren bir robotu canlandıran Utah eyaleti Salt Lake City şehri öğrencileri kazandı. 2. liği ise Karagöz ve Hacıvat karakterlerini taklit eden ve seyirciler tarafından çok ilgi gören Arizona Eyaleti Phoenix şehri ekibi kazandı.

Anadil Şiir kategorisinde birinciliği, yarışmaya Las Vegas’tan katılan Esra Aydoğdu adlı öğrenci ‘Babam’ adlı şiir ile elde ederken seyircilere duygu dolu anlar yaşattı. 2. liği California’nın Santa Clara şehrinden gelen Dilara Sarıgöz ‘Bülbül’ adlı şiiri ile kazanırken, 3.lüğü ise Idoha eyaleti Boise şehrinden yarışmaya katılan Feruza Amruleyeva ‘Demedim mi’ adlı şiiri ile elde etti.

Etkinlik, yarışmaya katılan bütün öğrencilerin seslendirmiş olduğu ‘Yeni bir dünya’ adlı şarkı ile sona erdi. (ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?