Türkevi’nde BM adaylığı resepsiyonu

turkevi-adaylikresepsiyon

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin, 2015-2016 döneminde BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığı nedeniyle resepsiyon verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, konuklarını kapıda karşıladı ve tek tek tokalaştı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin, 2015–2016 döneminde BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığı dolayısıyla bir resepsiyon verdi. New York’taki Türkevi’nde düzenlenen resepsiyona çok sayıda ülkeden devlet ve hükümet başkanı katıldı.

Resepsiyona, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, ABD eski dışişleri Bakanı Henry Kissinger’in de aralarında bulunduğu devlet ve hükümet başkanları ile çok sayıda ülkenin dışişleri bakanı ve büyükelçisi katıldı.

Resepsiyonda, BM Genel Kurulu vesilesiyle ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da yer aldı.

Türkiye, 2009–2010 döneminde yürüttüğü BMGK geçici üyeliğinin ardından 2015–2016 döneminde de konseye üye olma isteğini açıklamıştı.

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?