Türkiye ABD’Ye Ermenistan Konusundaki endişesini bildirdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı telefonla arayarak, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerle ilgili görüştüğü bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre Davutoğlu, Clinton’a Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi sürecindeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Görüşmede Davutoğlu, Amerikalı muhatabına, Ermenistan Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının neden olduğu durum hakkındaki endişelerini iletti ve bu kararın, protokollerin içeriği konusunda üzerinde mutabakata varılmış unsurları “özde zedeleyici” olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin bu süreçte kararlılıkla siyasi irade sergilediğini aktaran Davutoğlu’nun Clinton’a, mahkemenin gerekçeli kararı gibi süreç dışı unsurların sürece zarar vermesine müsaade edilmemesi gerektiğini söylediği öğrenildi.

İki bakanın görüşmesinde, gelecek günlerde ABD, İsviçre, Rusya ve Fransa’yı kapsayan ilgili tarafların temasta kalarak, süreci ileri götürmek için atılması gereken adımları konuşmasına karar verildiği belirtildi.

Davutoğlu’nun, İngiliz mahkemesinin Orams davasındaki kararıyla ilgili son gelişmeler ışığında, Rum tarafına sonuç alıcı tutum alma yönünde ısrarcı olunmasını da gündeme getirdiği görüşmede, Irak’taki siyasi gelişmeler ve yaklaşan seçimler ile Afganistan konusunun da ele alındığı kaydedildi.

AA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?