Türkiye krizi

Türkiye, NATO’nun mayıs zirvesine AB yerine İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) katılmasını istiyor. Ankara, özellikle Afganistan konusunun görüşülmesi sırasında İİT’nin toplantıda bulunması konusunda ısrarını sürdürüyor.

NATO’nun bu ay Chicago’da gerçekleştireceği zirve toplantısı öncesinde ‘diplomatik kriz’ yaşanıyor. Türkiye bu toplantıya Avrupa Birliği (AB) yerine İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) katılmasını istiyor. Türkiye’nin bu muhalefeti nedeniyle, NATO’nun, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile AB Konseyi Başkanı Herman Von Rompuy’a davet gönderemediği, Ankara ile bu pürüzün giderilmesi için önümüzdeki hafta bir görüşme yapılacağı bildirildi. Türkiye, AB yerine İİT’nin katılması gerektiğini, AB’yi temsilen üye ülkelerin tamamı olmasa da 21 ülkesinin NATO’ya üye olduğunu, ancak Afganistan gibi ‘çetrefilli’ bir konunun görüşülmesi sırasında İİT’nin bulunmasının ‘doğal’ olduğunu belirtti. Ankara zirveye Barroso ve Von Rompuy yerine İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun katılması gerektiğini vurguluyor.

Diplomatik sorun

Wall Street Journal gazetesi de, Türkiye’nin şartına dikkat çekerek, “Daha önce yapılan planlar bu yüzden hayata geçirilemiyor” yorumunu yaptı. Gazete, bu ay ABD’de iki büyük zirvenin yapılacağını, G-8 liderlerinin 18-19 Mayıs’ta Camp David’te, NATO liderlerinin ise 20-21 Mayıs’ta Chicago’da toplanacağını anımsatarak AB’nin, her iki zirvede Barroso ve Von Rompuy tarafından temsil edilmesinin beklendiğini kaydetti. Teşkilat içerisinde yaşanan ‘diplomatik sorun’ nedeniyle Barroso ve Von Rompuy’un Chicago toplantısına katılabileceklerinden emin olamadıklarını belirten gazete, “Mesele, onların zirvenin NATO’nun Afganistan’daki ortaklarının da katılımıyla gerçekleşecek olan bölümünde hazır bulunmalarının gerekip gerekmediği” diye yazdı.

Fransa karşı çıkıyor

Ankara, Kıbrıs Rum Kesimi’nin NATO toplantılarına katılmasını veto ediyor. NATO içerisinde kararların oybirliğiyle alınması nedeniyle, Türkiye’nin oluru olmadan, NATO-AB ilişkileriyle ilgili süreç ilerleyemiyor. Türkiye’nin Afganistan ile ilişkilerin tartışılacağı zirve toplantısında AB’nin katılmasının “anlamı olmadığı” yönündeki görüşüne öncelikle Fransa karşı çıkıyor. Fransa, AB’nin Afganistan’da “misyonu” olduğunu belirterek, Barroso ve Von Rompuy’un katılması konusunda ısrar ediyor.

İhsanoğlu davet edilirse

Bu hafta Brüksel’de gerçekleşecek olan NATO zirvesi’nin hazırlıklarıyla ilgili toplantıda konunun ele alınması bekleniyor. NATO yetkilileri, İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Chicago toplantısına davet edilmesi halinde, Türkiye’nin AB yöneticileri Barroso ve Von Rompuy’un katılmasına “rıza gösterebileceği” izlenimi aldıklarını kaydediyorlar.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?