Türkiye: ‘Trump Ortadoğu’ya Bomba Attı’

Türkiye: ‘Trump Ortadoğu’ya Bomba Attı’.  Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun, bu nasıl bir yaklaşımdır? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olur.

Türkiye: ‘Trump Ortadoğu’ya Bomba Attı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’a gidişi öncesinde Esenboğa Havalimanı’ndaki açıklamasında, Trump’ın kararıyla Birleşmiş Milletler’i (BM) hiçe saydığını söyledi. Bugüne kadar İsrail ve an itibariyle ABD’den başka BM kararına aykırı adım atan ülke olmadığını belirten Erdoğan, “Bunu gündeme getirmek suretiyle Sayın Trump’ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil. Şimdi böyle bir adımı atmak, dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır. Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun, bu nasıl bir yaklaşımdır? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olur. Şu anda Sayın Trump’ın bu açıklamaları adeta mikser görevi görmeye yöneliktir, karıştırmaya yöneliktir, barıştırmaya değil” dedi.

Ürdün Kralı II. Abdullah ile birlikte dün açıkladıkları gibi gelecek hafta İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ni toplayacaklarını söyleyen Erdoğan, dün ülke liderleriyle telefon görüşmeleri yaptığını belirterek, “Hatta Papa’yla da görüşme talebim oldu, onunla da bu akşam veya yarın sabah görüşeceğiz, çünkü burası aynı zamanda Hıristiyanlar’ın da mabedi, onunla da bu konuyu görüşmem lazım” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, ayrıca Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra, Almanya, İngiltere, Fransa ve İspanya liderleri ile de görüşeceğini açıkladı. Erdoğan, “Çünkü bu artık sadece Müslümanlar’ın değil adeta insanlığın görevidir. Yani burada Sayın Trump, ‘Ben güçlüyüm, öyleyse haklıyım’ diyorsa yanılıyor. Güçlü olmak haklı olmak demek değildir. Haklı olan güçlüdür, bunu böyle bilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

​Başbakan Binali Yıldırım da, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda Kudüs meselesini değerlendirdi. Trump’ın, kararıyla BM’yi hiçe saydığını söyleyen Yıldırım, “Bu, bölgede pimi çekilmiş bir bombadır. DEAŞ ile mücadele için neler yapıldığını biliyoruz. Bu yapılan hareket ve sonrası gelişmeler huzura, bölgesel barışa, İsrail-Filistin sorununa asla ve asla katkı sağlamayacak ve küresel terörün korkarım ki artmasına da hizmet edecektir. Müttefikimiz ABD’den bu konuda uluslararası hukuka, BM’nin kararına saygı duymasını beklerdik. Nasıl başka ülkelere, ‘Ambargoya uymazsanız şöyle yaparım, böyle yaparım’ diye işaret ediyorsa, kendisinin de üyesi olduğu BM kararına uyması lazım, buna göre hareket etmesi lazım” dedi.

ABD’nin büyük bir sorumsuzluk örneği gösterdiğini ifade eden Yıldırım, “Bölgede bir patlamaya hazır bombanın pimini çekmiştir. Bu kararı Türkiye olarak biz ‘yok’ sayıyoruz ve asla tanımıyoruz. Kudüs, üç dinin mukaddes saydığı bir mekandır. Burada bu statüyü değiştirecek, bu statüyü tartışmaya açacak bir karar, çok büyük felaketin başlangıcı, sebebi olacaktır. O bakımdan bütün dünyanın karşısında olduğu bu kararın tekrar gözden geçirilmesi, bölge için insanlık için çok ama çok önemli olacaktır” diye konuştu.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır da, “Kudüs’te emrivaki ile İsrail lehine gerçekleştirilecek statü değişikliği, Müslüman ve Hristiyan toplumlarında önemli bir infiale yol açacaktır, beklenmedik çatışmaların da nedeni olacaktır” görüşünü dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, İngiltere’de yaptığı açıklamada, “Kudüs’ün ortasına Trump bir bomba koydu. Derinden yaraladı bu bizi, Ortadoğu’yu ve barışı özleyen herkesi derinden yaraladı. Nasıl olur da böyle bir yere, acının, kanın ve gözyaşının egemen olduğu böyle bir yere gelir bir bombayı koyarsınız” dedi.

Filistinliler tarafından yıllardır özgürlük ve toprak için bedeller ödendiğini de söyleyen Kılıçdaroğlu, “1960’larda gencecik çocuklarımız gidip Filistin Kurtuluş Örgütü ile birlikte mücadele etti. Mezarlarını orada bıraktığımız çocuklarımızın anıların hala unutmadık ve bir bomba oraya konuldu. Biz, Gazi Mustafa Kemal’in çocukları olarak, onun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlık mücadelesini hep önde tutarak ve bütün bağımsız milletlerden önde tutarak yürürken, Filistinliler de aynı mücadeleyi yaparken, oraya böyle bir bombanın konulmasını asla kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarının yanında sonuna kadar duracağız, sonuna kadar destek vereceğiz. Trump yalnız kalacaktır, bütün dünyada yalnız kalacaktır. Kendi ülkesinde yaşadığı sorunları başka bir sorunla perdelemeye kalkıyorsa yanılacaktır” diye konuştu.

ABD’yi protesto gösterileri de devam ediyor

Bu arada ABD’nin Ankara Büyükelçiliği önünde dün gece başlayan protesto gösterileri bugün de devam etti. Bugün öğlen Türkiye’de AKP hükümetine yakınlığıyla da tanınan sendikal örgütlenmelerden birisi olan Memur-Sen’in çağrısıyla protesto yapıldı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Günay Kaya’nın katılımıyla konfederasyona bağlı sendika yönetimi ve üyeleri protestoya katıldı.

Protestocular adına Memur-Sen İl Temsilcisi Mustafa Kır, yaptığı basın açıklamasında, şunları dile getirdi: “İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık. Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir” dedi. Kır, devamla “Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız. ABD’nin hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Bu yolla, diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz”

Memur-Sen adına ABD Elçiliği duvarına siyah bir çelenk de asıldı. Ama protestocular dağıldıktan sonra polis tarafından çelenk duvardan indirilerek atıldı.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün TOMA’lar dahil olmak üzere çevik kuvvet ekipleriyle yoğun güvenlik önlemleri aldığı protesto olaysız şekilde sona erdi. Ancak protestocular arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “Reis izin ver o Amerikan Bayrağı’nı indirelim” gibi ifadeler ile ABD Elçiliği önündeki polis önleminin kaldırılmasını talep edenler de dikkat çekti.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün ABD Elçiliği civarındaki önlemlerini ise, dün geceden bu yana arttırdığı da gözlendi. Elçilik ön kapısına ev sahipliği yapan Nevzat Tandoğan Caddesi’ne bariyerler getirildiği ve gerektiğinde trafik akışına son verildiği de görüldü.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?