Türkiye’de Uydular aracılığı ile görüntülü görüşme başlıyor

Dünyanın önde gelen uydu haberleşme şirketlerinden Globalstar, 6 yeni nesil uydusunu uzaya göndermeye hazırlanıyor. Şirketin ikinci nesil uydularıyla cep telefonlarındaki gibi görüntülü konuşma, bas-konuş, multimedya mesajlaşma, yüksek hızlı internet ve coğrafi konum belirleme gibi özellikler bulunuyor.

Globalstar Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Özçelik, yaptığı açıklamada, uydu kümesini yenileme çalışmalarında üçüncü adımı 28 Aralık Çarşamba günü atacaklarını bildirdi. Özçelik, Arianespace Starsem tarafından Kazakistan;ın Baykonur Uzay Üssünden yapılacak olan fırlatımda, şirkete ait altı yeni nesil uydunun daha göreve başlayacağını söyledi.

Atilla Özçelik, şunları kaydetti: “28 Aralıkta yapılması planlanan Globalstar;ın ikinci nesil haberleşme uydularından altısı daha Soyuz fırlatım aracının taşıyıcı kapsülüne yerleştirilerek uzay görevi için hazır hale getirildi. Her biri yaklaşık 700 kilogram ağırlığındaki uyduları, Soyuz fırlatım aracı, ST24 uçuş numarası ile bin 440 kilometre yukarıda bulunan yörüngelerine taşıyacak. Globalstar;ın Ekim 2010 ve Temmuz 2011 aylarında yaptığı iki fırlatımla yenilenen uydu sayısı 12 olmuştu. Bu fırlatımla yenilenen uydu sayısı 18;e yükselmiş olacak. Halen 32 uydu ile haberleşme hizmetleri sunan Globalstar, toplam 24 ikinci nesil uydu fırlatacak. Son fırlatımın ise 2012 yılının ilk çeyreğinde yapılması planlanıyor. Yenilenen uydularla birlikte uydu haberleşemesi dünyada ilk defa yeni özellikler de kazanmış olacak. İkinci nesil uydularla, uydu telefonları, GSM telefonlarda bulunan 3G özelliklerine yakın özellikler kazanacak. Bu özellikler arasında, görüntülü konuşma, bas-konuş, multimedya mesajlaşma, yüksek hızlı internet, coğrafi konum belirleme gibi özellikler bulunuyor.”

3 trilyon kombinasyonla yasa dışı dinlenmeye son

Atilla Özçelik, Globalstar telefon sisteminin yasadışı yollarla dinlemenin mümkün olmadığını bildirdi.

Özçelik, şunları kaydetti: “Globalstar, havadan yasal olmayan yöntemlerle dinlenemeyen tek uydu telefonu olma özelliğini yeni nesil uydularıyla da sürdürecek.

Globalstar haberleşme sisteminin kullandığı, CDMA (Kod Bölmeli Çoklu Erişim) teknolojisi, konuşma esnasında görüşmeleri yaklaşık 3 trilyonluk bir kombinasyon kullanarak şifreleyerek havadan dinlenmesini imkansız hale getiriyor. Ayrıca alçak yörünge uyduları, dünya çevresini yaklaşık 4 saatte turladığı için konuşmayı havadan yakalamak neredeyse imkansızlaşıyor. Bunun yanı sıra bir görüşme esnasında konuşma yapan uydular sürekli ve defalarca değiştiği için çeşitli yasa dışı cihazlar kullanılarak görüşmenin havada yakalanması imkansızlaşıyor.”

ABD dışında bakım-onarım hizmeti veren tek istasyon

Globalstar Avrasya’nın, 27 Globalstar istasyonu arasında ABD dışında bakım onarım hizmeti veren tek yer olduğunu kaydeden Atilla Özçelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mühendis ve teknisyenlerimizin neredeyse tamamı 10 yıldır bizimle birlikte çalışıyor. Daha önce tüm bakım-onarım hizmetlerimizi yurt dışından satın alırken son iki yıldır Fransa, Peru, Arjantin, gibi bir çok Globalstar istasyonunun cihaz ve kart tamirlerini bünyemizde yapıyoruz. Dolayısıyla kendi kendine yetebilen ABD’den tamamen bağımsız olarak işletilen tek istasyon biziz. Bu sene Bilgi-İşlem birimimizi de Hacettepe Teknokent’e taşıdık. Burada kendi yazılımlarımızı geliştirmeye başladık. Ayrıca arkadaşlarımız Ankara Gölbaşı’nda bulunan uydu yer istasyonumuz bünyesinde oluşturdukları devlet teşvikli projelerle yerli uydu haberleşme cihazları üretmek üzere de çalışmalara başladı. ABD merkezli Globalstar;ın, Türkiye, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Doğu Avrupa hizmet sağlayıcısı ve bağımsız operatörü olan “Globalstar Avrasya”, 0592 ulusal alan kodu ile 2000 yılından bugüne 30;dan fazla ülkeye sesli görüşme ve data iletişim hizmeti sunuyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?