Türkiye ve Yunanistan arasında ‘kırmızı hat’

Türkiye ve Yunanistan savunma bakanlıkları arasında, kriz anında doğrudan görüşmenin sağlanabilmesi için kamuoyunda ‘kırmızı hat’ olarak bilinen bir telefon hattı kurulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Brüksel’de, NATO Savunma Bakanları Toplantısı çerçevesinde Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile bir araya gelen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Panayotopulos,Türk mevkidaşı ile doğrudan ve samimi olarak konuşarak, hangi noktadaanlaştıklarını ve hangi noktada anlaşamadıklarını birbirlerine söyleme kararıaldıklarını açıkladı.

Panayotopulos, “Bu nedenle birbirimizle doğrudan konuşabilmek, ortaya çıkan yanlış anlaşılmalara çözüm bulabilmek, zor olanı kolaylaştırmak ve iki halkı maceralara sürükleyebilecek durumlara meydan vermemek için, bakanlıklarımız arasında doğrudan bir telefon hattı kurulmasını kararlaştırdık” dedi.

Samaras hükümetinin niyetinin, tüm komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurmak,barış içerisinde birlikte yaşamak ve işbirliği yapmak olduğunu ifade edenPanayotopulos, bunun için herkesin ve özellikle komşu ülke Türkiye’ninYunanistan’ın tüm alanlardaki egemenlik haklarına saygılı olmasının ön koşul olduğunu ifade etti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?