62.9 F
Los Angeles
31 Mart 2023
AnasayfaHaberlerTürkiye'den Suriye'ye ateşkes çağrısı

Türkiye’den Suriye’ye ateşkes çağrısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Suriye’de çatışan tüm taraflara ateşkes çağrısı yaptığını açıkladı.

Bakan Davutoğlu, Bakanlıkta yaptığı açıklamada, “Burada özellikle halkına karşı uçaklarla, son dönemde helikopterlerle bomba atan Suriye rejiminin derhal, koşulsuz şekilde bu saldırıları durdurması önem taşıyor. Çünkü nihayetinde sivil ölümlerin çoğu bu şekilde meskun alanlara yapılan top, tank ve uçak saldırılarıyla gerçekleşiyor. Ümit ederiz Suriye rejimi uluslararası toplumun bu çağrısına kulak verir ve Kurban Bayramı süresince bu saldırıları durdurur. Buna mukabil olarak da muhalefetin aynı şekilde bu ateşkese uymasını bekliyoruz, talep ediyoruz” dedi.

Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile iki bakanlık arasında işbirliğini öngören protokolün imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin İstanbul ziyareti sırasında Kurban Bayramı’nda Suriye’de ateşkes konusunu Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi’nin de katılımıyla üçlü olarak ele aldıklarını söyledi.

Prensip olarak Türkiye, BM ve Arap Birliği’nin böyle bir girişim başlatması için anlaştıklarını kaydeden Davutoğlu, Arap Birliği’nin bu konuda mutabakat sağladığının kendisine Arabi tarafından iletildiğini söyledi.

“İRAN’LA ATEŞKES KONUSUNDA MUTABIKIZ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da geçtiğimiz günlerde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştüğünü hatırlatan Davutoğlu, İran’ın da ateşkes konusunda mutabakatının alındığını, Türkiye’nin teklifini desteklediklerini belirtti.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Şimdi Suriye rejiminin bu konuda atacağı adım önem taşıyor. Sayın İbrahimi’nin Suriye’de yapacağı temaslar neticesinde durum daha berraklaşacak. Ama her halükarda bugün öğleden sonra sayın Nebil el Arabi ile İbrahimi arasında bir görüşme olacak. Biz de kendileriyle temas edeceğiz. Bugün ben buradan bu çağrıyı yapıyorum. Zaten prensip olarak cuma günü bu çağrıları yapalım diye sayın Arabi ile mutabık kalmıştık.”

Davutoğlu, çağrının cuma namazından önce olmasının Suriye halkı açısından önem taşıdığını düşündüklerini belirterek şöyle devam etti:

“Dolayısıyla ben Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına Suriye’deki çatışan bütün taraflara Kurban Bayramı süresince ama mümkünse daha uzun süreli ateşkes çağrısında bulunuyorum. Burada özellikle halkına karşı uçaklarla son dönemde helikopterlerle bomba atan Suriye rejimine derhal koşulsuz şekilde bu saldırıları durdurması önem taşıyor. Çünkü nihayetinde sivil ölümlerin çoğu bu şekilde meskun alanlara yapılan top tank ve uçak saldırılarıyla gerçekleşiyor. Ümit ederiz Suriye rejimi uluslararası toplumun bu çağrısına kulak verir ve Kurban Bayramı süresince bu saldırıları durdurur. Buna mukabil olarak da muhalefetin aynı şekilde bu ateşkese uymasını bekliyoruz talep ediyoruz.”

Davutoğlu, uluslararası kamuoyuna seslenerek, Türkiye’nin ateşkesin sağlanması için gerekli adımların atılmasını resmen talep ettiğini söyledi.

Davutoğlu, ayrıca Kurban Bayramı süresince Türkiye’nin Suriye’ye yönelik gıda ve ilaç yardımını artıracağını belirterek, “Suriye’deki kardeşlerimizin acısını dindirmeye çalışacağız” dedi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,403BeğenenlerBeğen
16,217TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,711TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın