Türkiye’nin BM gündemi yoğun

Birleşmiş Milletler Türkiye Daimi Temsilcisi Ertuğrul Apakan New York’ta düzenlediği basın toplantısıyla 21 Eylül-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 66. BM Genel kurul çalışmaları ve Türkiye’nin BM nezdinde yapmış olduğu girişimler hakkında basını bilgilendirdi.

Bu yıl Türkiye’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temsil edileceği toplantılarda, Filistin, Libya ve Suriye gibi konuların ön plana çıkması bekleniliyor.

Sözlerine Türkiye’nin Finlandiya ile hazırladığı ve 68 ülkenin imzası ile BM Genel kuruluna sunularak kabul edilen “barış için ara buluculuk” tasarısıyla başlayan Apakan, bu tasarı ile Türkiye’nin uluslararası arabuluculuk rolünün artık BM tarafından kurumsal bir çerçevede kabul gördüğünü belirtti.

MAVİ MARMARA RAPORU HAZIR

BM Daimi Temsilcisi Ertuğrul Apakan, Mavi Marmara raporunun BM Genel Sekreterinin atadığı komisyon tarafından Temmuz ayında tamamladığını ve Genel Sekreterin raporu kamuoyuna açıklamadan önce İsrail ve Türkiye’ye uzlaşmaları için bir süre tanıdığını ifade etti. Türkiye’nin özür ve tazminat talebinin gerçekleşmemesi halinde raporun Eylül Ayı’nın ilk haftası kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Apakan Türk tarafının konuyu bütün detaylarıyla ele aldığını belirterek”Rapor yüzde yüz istediğimiz gibi çıkmasa dahi bu raporun açıklanması İsrail tarafını çok ciddi biçimde rahatsız edecektir” dedi. Türkiye’nin Raporda yer alacak bulgu ve tespitleri kullanarak , “hem uluslararası hukuku hem de uluslararası sularda saldırıya uğrayan vatandaşların hukukunu” korumaya yönelik yeni bir çalışma başlatacağı ve bunu BM Genel kurul gündemine sunacağı öğrenildi. Apakan, Filistin konusunda da BM’den sürpriz kararlar çıkabileceğini ve Filistin’in BM nezdinde devlet olarak tanınması için dinamik çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

GÜNEY KIBRIS YAKIN TAKİPTE

Güney Kıbrıs Rum Kesiminin Akdeniz’de doğal gaz ve petrol arama çalışmalarının BM tarafından yakından izlendiğini belirten Apakan, bu konuda Türk Dışişlerinin Kıbrıs Rum Kesiminin Akdeniz’deki eylemini kınayan 5 Ağustos tarihli açıklamasının “BM belgesi” olarak Genel Sekreterlik tarafından yayınlanacağını ifade etti.Eylül ayında bu tasarıya destek veren tüm ülkeler Türkiye’nin ev sahipliğinde bir araya gelecek.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da Teröre karşı uluslararası dayanışma ve işbirliği konusunda BM Dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantıya öncülük edeceklerini belirten Apakan, Türkiye’nin Terörle mücadelede uluslararası bir inisiyatif başlattığını söyledi.

SOMALİ

Apakan, son olarak Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’da düzenlenen “BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı” nın ardından Somali’ye giderek açlık ve az gelişmişlikle mücadele konusunda göstermiş olduğu çabaların uluslar arası toplumda ve BM toplantılarında geniş yankı bulduğunu belirtti. Toplantı tarihleri ve liderlerin konuşma sıraları resmi olarak açıklanmasa da Başbakan Erdoğan’ın 22 Eylül’de BM Genel Kurulu’na hitap etmesi bekleniyor.


(USASABAH)

Serdar Karagöz /NEW YORK

Fotoğraflar: Eren Abdullahoğlu

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?