Türkiye’nin problemi ev içi kölelik

G-20 ülkeleri içinde kadınlar için en iyisi Kanada, sonuncu sırada ise Hindistan var . Türkiye listede 12’nci sırada.

MEKSİKA’da yapılacak G-20 zirvesi öncesinde bu gruba mensup ülkelerde kadınların durumu değerlendirildi. TrustLaw’ın yaptırdığı anket sonucu oluşan listeye 12’nci sıradan giren Türkiye ile ilgili bölümde “Muhafazakarlık özgürlükleri kısıtlarken, şiddet, çocuk evliliği, ev içi kölelik Türkiye’de hâlâ büyük bir problem. Töre cinayetinde kızların ve kadınların öldürülmesi devam ediyor” ifadeleri kullanıldı. Türkiye’de 2010 yılında evlenen kadınların yüzde 26’sının 16-19 yaş aralığında olduğu, 3.8 milyon kadının okuma yazma bilmediği hatırlatıldı.

370 oyla belirlendi

63 farklı ülkenin 370 cinsiyet uzmanının oylarıyla yapılan sıralamada, cinsiyet eşitliği, kadına şiddet ve istismarı engelleme politikaları ve sağlık hizmetleri açısından değerlendirildi.

Şoför olmak istiyoruz

G-20 ülkeleri arasında kadınların yaşayabileceği en iyi ülke sıralamasında sondan ikinci olan Suudi Arabistan’da dün 600’e yakın kadın, araç kullanma yasağının kalkması için Kral Abdullah’a çağrıda bulunan metni imzaladı. “Women2Drive” isimli kampanyanın öncüsü Manal El Şerif, “Biz sadece dünyadaki tüm kadınlar gibi araba kullanmanın keyfini yaşamak istiyoruz” dedi.

EN İYİSİ KANADA

1. Kanada, 2. Almanya,

3. İngiltere, 4. Avustralya,

5. Fransa, 6. ABD,

7. Japonya,

8. İtalya , 9. Arjantin,

10. Güney Kore,

11. Brezilya,

12. Türkiye, 13. Rusya, 14. Çin, 15. Meksika,

16. Güney Afrika,

17. Endonezya, 18. Suudi Arabistan, 19. Hindistan. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?