Türkiye’yle birlikte çalışmak istiyoruz

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Türkiye ile gerek İran gerek iki ülkeyi yakından ilgilendiren diğer konularda birlikte çalışmak istediklerini söyleyerek, “Türkiye güçlü bir demokrasi ve ekonomi inşa etmiş, bölgenin daha istikrarlı olmasına katkıda bulunan bir ülke olarak bölge için çok önemli bir model” diye konuştu.

BÖLGEDE KUTUPLAŞMA

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ve çoğu kesimin bölgede artan bir kutuplaşmaya dikkati çektiğinin hatırlatılması ve bu görüşlere katılıp katılmadığının sorulması üzerine Burns, etnik ya da dini hangi nedenle olursa olsun bölgede bir kutuplaşma olmasından herkesin endişeli olduğunu söyleyerek, “Türkiye güçlü bir demokrasi ve ekonomi inşa etmiş, bölgenin daha istikrarlı olmasına katkıda bulunan bir ülke olarak bölge için çok önemli bir model” diye konuştu.

Burns, bu nedenle Arap dünyasındaki ülkelerin dönüşümü için Türkiye ile birlikte çalışmalarının kendileri için çok önemli olduğunu söyleyerek, Türkiye’nin son dönemdeki başarılarıyla bu ülkeler için bir model ülke rolünde olduğunu, özellikle de Suriye gibi ülkelerin hızlı siyasi dönüşümünde olumlu rol oynadığını kaydetti.

Burns, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın meşruiyetini kaybettiğinin artık çok net olduğunu söyleyerek, “Suriye’de demokratik siyasi dönüşüm ne kadar çabuk olursa Suriye halkı ve bölge için o kadar iyi olur. Çünkü bu belirsizlik ne kadar uzun sürerse, şiddet de o kadar uzun sürecek ve bölge için daha büyük bir risk oluşturacaktır” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖRDÜM

ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Türkiye ile ilişkilere özel önem verdiklerini söyleyen Burns, ziyareti sırasındaki görüşmelerde ikili ekonomik ilişkilerden, Türkiye’deki anayasal reform çalışmaları, terörle mücadele, Ortadoğu’daki tarihi gelişmeler, Irak, Suriye, İran, Balkanlar, Afganistan, Kafkaslar gibi çok geniş bir yelpazedeki konuları ele aldıklarını kaydetti.

Burns, Türkiye’nin dinamik ekonomisi, güçlü demokrasisi ve derin İslami kökleri ile Ortadoğu ülkeleri için önemli bir model olduğunu söyleyerek, görüşmelerindeki bu yoğun ve geniş gündemin Türkiye’nin kendileri için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini bildirdi.

Burns, Suriye’deki duruma ve Türkiye’nin Suriye politikasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine de Beşşar Esad’ın meşruiyetini kaybettiğinin artık çok net olduğunu belirterek, “Suriye’de demokratik siyasi dönüşüm ne kadar çabuk olursa Suriye halkı ve bölge için o kadar iyi olur. Çünkü bu belirsizlik ne kadar uzun sürerse, şiddet de o kadar uzun sürecek ve bölge için daha büyük bir risk oluşturacaktır” dedi.

“Türkiye bu zorlukla baş etmede de çok yapıcı ve olumlu bir rol üstleniyor” diye konuşan Burns, Türkiye ile bu konudaki işbirliğine özel bir değer verdiklerini kaydetti.

IRAK’A YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZ SONA ERMEDİ

ABD’nin çekilmesinin ardından Irak’taki ortamın giderek kötüleştiğinin, etnik ve mezhepsel ayrışmaların daha ön plana çıktığının hatırlatılması üzerine Burns, “ABD’nin askeri varlığının sona ermesi, Irak’a karşı yükümlülüklerinin de sona erdiği anlamına gelmiyor” diye konuştu.

Burns, Irak’ın önemli ve zorlu bir süreçten geçtiğini, bu ülkenin istikrarının Türkiye’yi olduğu kadar ABD’yi de yakından ilgilendirdiğini söyleyerek, Irak’ın bütün kesimleri içine alan bir şekilde siyasi istikrar kazanması ve mezhepsel gerilimlerin ortaya çıkmaması için katkıda bulunmaya hazır olduklarını bildirdi. Burns, bu çerçevede gerek Irak’taki liderler gerekse Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Hürmüz Boğazı ile ilgili İran’la yaşanan soruna ilişkin de konuşan Burns, uluslararası toplumun bu konudaki tutumunun net olduğunu, Boğaz’dan serbest geçişin uluslararası olarak tanınmış bir hak olduğunu kaydetti.

İran nükleer görüşmelerinin yeniden başlaması ve Türkiye’nin rolü ile ilgili olarak da bu ihtimalle ilgili olarak ortaklarla beraber çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Burns, “Türkiye’nin yapıcı rolünü de memnuniyetle karşılıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’den Mısır’a giden Burns, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nu Şubat ayı başında Washington’da ağırlamaktan memnun olacaklarını, bu ziyaretin gündeminde de iki ülkeyi ilgilendiren bütün konuların olacağını belirtti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?