Türkler uzaya gider mi?

İki deneyimli uzay adamı, ABD’li astronot Mark Kelly ile Rus kozmonot Aleksandır Volkov, New York’ta Hürriyet’in “Bir Türk astronot uzaya gider mi?” sorusunu yanıtladı: “Şu anda uzaya sadece Rus Soyuz roketleri çıkıyor. Yani Türk astronot değil ama Türk kozmonot olabilir…”

İSVİÇRE’nin ünlü saat markası Breitling’in piyasaya sürdüğü yeni “Navitimer Cosmonaute” modelinin New York’taki tanıtımında, ABD’li astronot Mark Kelly (48) ile Rus kozmonot Sergey Volkov (39), Hürriyet’in sorularını yanıtladılar. “Yakın zamanda uzaya bir Türk astronot çıkabilir mi” sorumuzu, başından vurulup mucize eseri iyileşen ABD’li milletvekili Gabrille Giffords’ın eşi de olan astronot Mark Kelly, “Şu an için Türk astronot değil, Türk kozmonot mümkün” diye yanıtladı. Mekik programının NASA tarafından kaldırılmasıyla ABD’nin şu an için uzaya astronot taşıyan bir aracı kalmadığını belirten Kelly, şöyle konuştu: “Artık uzaya insan, ancak Rusya’nın 3 kozmonot kapasiteli Soyuz uzay kapsülleriyle taşınabiliyor. Astronot olmak çok büyük uçuş tecrübesi gerektirse de, gerekli test ve eğitimlerden geçen herkes elbette olabilir. Ama, bunu isteyen öncelikli binlerce Amerikalı var. Türk astronot değil ama Türk kozmonot mümkün. Özel sektörün geliştirdiği Space X başarılı olursa uzaya insan da taşıyacak. Bekleyip göreceğiz.”

“Uzaya bilet çok zor”

Tam 200 gün aralıksız Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalan Rus kozmonot Sergey Volkov ise, aynı soruyu şöyle yanıtladı: “Evet, Türk kozmonot mümkün. Daha önce Malezyalı pilot Şeyh Muzaffer Şukor, iki ülke arasında yapılan bir savaş uçağı alımı anlaşması dahilinde bizimle uzaya çıktı. Bu bir Türk de olabilir. İki ülkenin anlaşmasına bağlı. Ancak artık uzaya çıkmak o kadar zor ki, ben bile bir daha çıkabilir miyim bilmiyorum. Genç Rus pilotları arkamızda bekliyor. Bilet bulmak çok zor.”

‘Obama onaylarsa her şey olur’

ABD’li astronot Mark Kelly, geçtiğimiz yıl yayımlanan WikiLeaks belgelerinde, Türkiye’nin Boeing’ten uçak alımı karşılığında ABD Başkanı Barack Obama’dan “Bir Türk’ün uzaya çıkarılmasını” istediği iddialarını da yanıtladı. Bu isteğin yerine getilemeyeceği cevabı verildiği iddialarını hatırlattığımız astronot Kelly, şunları söyledi: “Buna şaşırdım. Elbette bu iş çok zor. Ama, ABD başkanı onay verirse herşey olur. Dediğim gibi, uzaya astronot göndermek bizim için zor. 3 kişilik Soyuz aracını kullanıyoruz ve içinde en az 1 kişi Rus kozmonot olmak zorunda.”

İlk ticari kapsüle ticari bir benzetme

ULUSLARARASI Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) astronotlar, önceki gün yanaşan ilk ticari uzay kapsülü Dragon’a dün ayak bastılar. NASA Uçuş Mühendisi astronot Don Pettit’nin ilk tepkisi, “İçerisi yeni araba gibi kokuyor” oldu. Kapsülde büyük kısmı gıda olmak üzere, toplam 521 kilo malzeme var.

Çöp alıp dönecek

Uzaya ulaşan bu ilk ticari yükü UUİ’ye taşımaya başlayan astronotlar’, 31 Mayıs’a kadar kapsüle defalarca geçiş yapacak. Ardından UUİ’deki çöpleri Dragon’aü yükleyecek ve Dünya’ya gönderecekler. California merkezli SpaceX, UUİ’ye uzay aracı gönderen ilk özel şirket olmuştu.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?