Twitter ABD hükümetinin kullanıcı verisi taleplerine direndi

ABD’deki “Büyük Birader” skandalında birçok teknoloji şirketinin hükümete kullanıcı bilgilerini teslim ettiği ortaya çıktı. Ancak Twitter taleplere direnmeyi seçti.

ABD’de hükümetin vatandaşların telefon arama dökümlerini takip ettiğinin anlaşılmasıyla patlayan skandal, PRISM programıyla 9 teknoloji şirketinin servis sağlayıcılarındaki kişisel bilgilere ulaşıldığının da ortaya çıkmasıyla daha da büyüdü.

ABD’DE SKANDAL BÜYÜYOR

New York Times’ın haberine göre ABD hükümetinden yetkililer Silikon Vadisi’ne giderek internet şirketlerinden kullanıcı verilerini istediklerinde bir şirket dışında diğerleri az ya da çok işbirliği yapmayı seçti.

Tweet şoku

Taksim eylemlerine destek gösterileri için attıkları tweet’ler nedeniyle İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri 34 kişiyi gözaltına aldı. İfade özgürlüğü tartışması başlatan olay sonrası herkes serbest bırakıldı.

Detayı için tıklayınız

İşbirliği yapmayan şirket ise son dönemde Türkiye’de de olduğu gibi özellikle sosyal olaylarda çok önemli bir iletişim platformu haline gelen Twitter oldu.

Gazeteye konuşan ve görüşmelere yakın olduğu belirtilen bir kaynağın aktardığına göre hükümetle işbirliği yapan şirketler ise YouTube’un da sahibi olan Google, Hotmail ve Skype’ın sahibi Microfost, Yahoo, Facebook, AOL, Apple ve Paltalk.

Bu şirketler ellerindeki kullanıcı verilerini “Yabancı İstihbarat İzleme Yasası” (Foreign Intelligence Surveillance Act – FISA) kapsamında Washington’a teslim etti. Yasa şirketlerin söz konusu bilgileri vermesini zorunlu kılıyor ancak hükümetin bu bilgiyi almasını kolaylaştırmak şirketin sorumluluğu değil.

Haberde Twitter’ın da bu nedenle gelen taleplere direndiği ifade edildi.

New York Times’ın ulaştığı Twitter sözcüsü hükümetin talepleriyle ilgili sorulara yanıt vermedi ancak genel olarak şirketin bilgi talepleriyle ilgili felsefesini açıkladı: Kullanıcılar “hükümetlerden gelen geçersiz taleplerle savaşma hakkına sahip ve biz de bu savaşta onların yanındayız”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?