Uçakta Korkutan Anons “Aranızda pilot var mı?”

ucakta korkutan anons

Iowa eyaletinden Denver gitmekte olan United Havayolları’nın Boeing 737 tipi yolcu uçağında Korkutan Anons “Aranızda pilot var mı?” !

160 kişiyle havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağının pilotu havada kalp krizi geçirdi. Tesadüfen yolcu olarak bulunan savaş pilotu, ikinci pilotla birlikte uçağı indirdi.

160 kişiyle ABD’nin Iowa eyaletinden Denver gitmekte olan United Havayolları’nın Boeing 737 tipi yolcu uçağı, havalandıktan 30 dakika sonra irtifa kaybetmeye üstelik hafifçe sağa yatmaya başladı.

İşte tam bu sırada uçuş personelinin yaptığı “İyi günler sayın yolcular. Acaba aranızda pilot var mı” anonsu, kabinde buz gibi bir hava estirdi. Ailesiyle birlikte gittiği tatilden dönen Mike Gongol, fıkralarda ya da aksiyon filmlerinde duymaya alıştığımız bu anons üzerine hemen koltuğundan kalkıp, kokpite gitti.

Capt-Mark-Gongol

Gondol, gördüğü manzara üzerine şoke oldu: Kaptan pilot kalp krizi geçirmişti. İşte tam bu sırada kabinde yeni bir anons yapıldı: “Peki aranızda doktor ya da hemşire var mı?” Durum iyice içinden çıkılmaz bir hale gelmeye başlamıştı. Fakat tesadüf bu ya; uçakta bir hemşire de vardı. Hemen kokpite koşan hemşire Linda Alweiss, baygın haldeki pilota ilk müdahaleyi yaptı.

İşte bu sırada Mike Gongol kendini tanıtıp, 160 kişiyi kurtaran açıklamayı yaptı: Merhaba. Ben şavaş uçağı pilotuyum. Sizin için ne yapabilirim?” 30 Aralık’ta yaşanan ancak detaylarına yeni ulaşılan olaya göre hemen kolları sıvayan Gondol, yardımcı pilotla birlikte dev yolcu uçağını başarıyla indirdi. Bir kahraman gibi hareket ederek yolcuların hayatını kurtaran Gongol, tevazuyu da elden bırakmayarak personele teşekkürlerini sundu ve “Olağanüstü bir baskı altında olmasına rağmen doğru kararları almayı başaran ve profesyonelliği elden bırakmayan kabin görevlileri ile hemşire hanımın birbirleriyle koordineli şekilde çalışması son derece etkileyiciydi” dedi. “Biz kontrolü ele aldıktan sonra yolcular sakin bir şekilde yerlerinde kalmaya devam etti” diyen Gongol “Bana kalırsa herhangi bir hava kuvvetleri pilotu benim yaptıklarımın tamamen aynısını yapardı” ifadelerini kullandı. Kalp krizi geçiren pilot ise inişten sonra hastaneye sevk edildi. (Milliyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?