fbpx
Anasayfa Advertorial UCLA Üniversitesi’nde bir Türk

UCLA Üniversitesi’nde bir Türk

lutfiye akin

UCLA Üniversitesi’nde bir Türk. Türkiye’de araştırma görevlisi olarak çalışan Lütfiye, 2 aylık bir çalışma için Los Angeles UCLA Üniversitesi’ne geldi.

UCLA Üniversitesi’nde bir Türk

Bu ayki konuğumuz Lütfiye Akın. Türkiye’de araştırma görevlisi olarak çalışan Lütfiye, 2 aylık bir çalışma için Los Angeles UCLA Üniversitesi’ne geldi.

Kendisiyle yaptığımız sohbette Türkiye’den Amerika’ya gelmeyi düşünenlere burs başvurularından Los Angeles’ta neler yaşadığına kadar tüm deneyimlerini paylaştığı hem faydalı hem keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Merhabalar, öncelikle okuyucularımıza kendinden söz eder misin?

Lütfiye: Tabii, adım Lütfiye Akın. 25 yaşındayım. Bir yıldır Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. İki ay önce akademik bir araştırma için UCLA üniversitesine geldim.

Los Angeles’a gelmeye nasıl karar verdin peki? Neden UCLA?

Lütfiye: Aslında ben özel olarak bu üniversiteyi seçmedim, hatta bir yurtdışı planım bile yoktu, her şey biraz da kontrolüm dışında, bir anda gelişti. (Gülüyor.) Şöyle oldu; benim Türkiye’deki danışman hocam,  Prof. Doktor Erkan Aydar, UCLA’deki bir profesörle Türkiye’de araziye çıkıyor. Bizim de o sırada üzerinde çalıştığımız bir proje var, bu projeden söz ediyor ona. Türkiye’de bu araştırma için yeteri kadar imkan olmadığını söylediğinde de profesör “UCLA’e gelsin, bizimle çalışabilir” diye öneride bulunuyor. Bir gün profesörüm beni yanına çağırdı, durumu anlatarak dedi, “Seni Amerika’ya gönderiyorum. Ama kendine burs bulman gerekiyor.” Ben de hemen burs araştırmalarına başladım. Bursu ayarladıktan hemen sonra da buraya geldim.

“Burs düşünen öğrenciler ya da araştırma görevlileri başvurularını mümkün olduğu kadar erken yapsınlar”

Burs araştırmalarını nerelerde yaptın? Türkiye’den buraya senin gibi araştırma görevlisi olarak gelecek kişilere önerebileceğin bir web sitesi ya da başka bir kaynak var mı?

Lütfiye: Aslında çok fazla burs var. Örneğin Fulbright Eğitim Komisyonu Amerika’da araştırma ve eğitime yönelik olarak Türklere birçok farklı program dahilinde burslar veriyor. Sonra Türkiye’de TÜBİTAK’ın da aynı şekilde burs programları var. Ama burslar daha çok araştırma görevlileri ya da mastır yapmış olanlardan ziyade doktora yapanlar üzerine. Master üzerine Fulbright’ın bursları var fakat ona da çok önceden başvurman gerekiyor, bir ya da iki sene gibi bir süreç bu. Yani burs düşünen öğrenciler ya da araştırma görevlileri başvurularını mümkün olduğu kadar erken yapsınlar. Ancak benim durumum farklıydı tabii. Benim burs bulabilmek için önümde yalnızca 3 ay süre vardı ki bu neredeyse imkansıza yakın bir süreç. (Gülüyor)

Bu şartlar altında gerçekten de öyle. (Gülüyorlar) Peki sen ne yaptın? Nasıl başardın burs almayı?

Lütfiye: Araştırmalarım sırasında YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu)’ün çeşitli burs programları olduğunu öğrendim. Özellikle bir üniversitede kadrolu olarak çalışan araştırma görevlilerine özel, yurtdışında araştırma bursları vardı. Araştırma görevlilerini her şekilde destekleyip onlara yol gösteren bir burs programı, tam da ihtiyacım olan şey!  Ona başvurdum hemen. Tabii bu programlar öyle hemen sonuçlanmıyor, biraz bekledim, baya sıkıntılı, endişeli zamanlar geçirdim. Ama sonunda bursum çıktı ve ben de hemen uçak biletimi alıp buraya geldim! (Gülüyor.)

Toplamda kaç ay içinde oldu tüm bunlar, ne kadar zamanda çıktı burs?

Lütfiye: Barşvurduktan bir buçuk ay sonra bursum çıkmıştı, aslında ikinci dönemin hemen başında gelmem gerekiyordu, biraz geciktim.

“Amerika’ya birkaç ay gibi kısa bir süre için geldiğimden dolayı, bana uygun evler yoktu.”

Buraya ilk geldiğinde nasıl bir süreçten geçtin peki, örneğin okul senin için kalacak bir yer ayarlamış mıydı, konaklama da bursun içinde miydi?

Lütfiye: Burs şu şekilde; bana aylık bir ödeme yapıyorlar, o ödemenin içinde uçak ücreti, sağlık sigortası konaklama ücreti gibi burada yaşadığım süre içerisinde tüm ihtiyacımı karşılayacak her şey var. Ama kimse kalacak yeri ayarlamıyor. Buraya ilk geldiğimde UCLA’deki profesörüm çok yardımcı oldu. Beraber kiralayabileceğim evleri araştırdık. Ancak Amerika’ya birkaç ay gibi kısa bir süre için geldiğimden dolayı, bana uygun evler yoktu. Genellikle evler kısa dönemli kiralanmıyor, öğrenciler de haklı olarak kısa dönem kalacak ev arkadaşlarını tercih etmiyor ya da çıkarken yerine birini bulacaksın gibi bir koşul öne sürüyorlar.  Ben de burada kalacağım kısa süreçte bu işlerle uğraşacak vaktim olmadığından onları tercih etmedim. Ama, kendisine minnetarım ki buradaki profesörüm benim için çok araştırdı ve sonunda Solutions in LA’i buldu. Bir gün elinde bir kağıtla çıktı geldi, “Bu kişileri ara, burada senin gibi kısa dönem yer arayanlar için uygun evler ayarlıyorlarmış.” dedi. O kağıtla birlikte bir anda bütün sıkıntılarım sona erdi, çok rahatladım. (Gülüyor.)

Sen de hemen Solutions in LA’i aradın tabii.

Tabii. (Gülüyorlar.)

Peki görüştüğün kişilerin sana yaklaşımları nasıldı,hızlı bir şekilde yardımcı oldular mı?

Lütfiye: Gerçekten de çok yardımcı oldular. Aradım, hemen geldiler, ilgilendiler. Verdikleri tüm sözleri tuttular. Kısa sürede bana uygun, okuluma yakın bir ev ayarladılar.

“Solutions in LA kısa dönem kalabileceğim, uygun, merkezi, üstelik okuluma da yakın bir evi hemen ayarladı.”

Yani Solutions in LA Amerika’da birkaç ay kalacak olmana rağmen hiç koşulsuz istediğin gibi bir ev ayarladı sana?

Lütfiye: Evet. Solutions in LA kısa dönem kalabileceğim, uygun, merkezi, üstelik okuluma da yakın bir evi hemen ayarladı. Başka türlü ne yapardım hiç bilmiyorum.

Yaşadığın evden memnun musun peki?

Lütfiye: Gayet rahat, hiçbir sıkıntım yok. Ayrı banyom bile var! (Gülüyor)

Okuluna uzaklığı ne kadar?

Lütfiye: Otobüsle 5 dakikada okula ulaşıyorum, yürüyerek ise yarım saat sürüyor. İki ayrı otobüs hattı var okula giden, ikisi de çok sık geçiyor, ama ben yürümeyi tercih ediyorum. (Gülüyor.)

“UCLA çok güzel bir okul. Özellikle bilim yapmak isteyenler için her türlü kaynak ve imkanları var.”

Peki, okulundan memnun musun, buraya gelmeyi düşünenlere UCLA’yi tavsiye eder misin?

Lütfiye: UCLA çok güzel bir okul. Özellikle bilim yapmak isteyenler için her türlü kaynak ve imkanları var. Tüm aletler burada, bilime katkı sağlamak istiyorsanız bulunmaz fırsat! Çalıştığınız aletlerin ilk orjinal versiyonlarını da bulmak mümkün, 20 senelik aletler bile var, kalitesinden emin oluyorsunuz yani. Türkiye’de maalesef bu olanaklara sahip değiliz, kullanabileceğimiz, araştırma yapabileceğimiz makinalara ulaşmamız çok zor, çoğu zaman imkansız.

UCLA’da hem öğretim görevlisi hem öğrenci olarak bulunuyorsun, aynı anda bu iki ayrı konumu da değerlendirme şansın var. Laboratuvarda çalışıyor, UCLA’nın imkanlarını da, profesörlerinin yaklaşımlarını da çok yakından görebiliyorsun. İlerde yurtdışında okumak isteyenlere bu üniversiteyi tavsiye eder miydin?

Lütfiye: Kesinlikle! Dediğim gibi olanaklar, teknik imkanlar çok çok iyi. Gerçekten de süper bir üniversite. Her yeri tarih kokuyor, kökleri sağlam bir okul, ciddi bir altyapısı var. Çalışanları ise oldukça iyi niyetliler, profesörleri çok kaliteli oldukları gibi, çok da yardımseverler. Ben ilk geldiğimde çok şaşırmıştım, herkes, her konuda bana çok yardımcı olmaya çalıştı. Bir şey sorduğumda hemen uzun uzun açıkladılar. Yani buraya gelmeyi düşünen öğrencilere kesinlikle tavsiye ederim. Hem eğitim açısından, hem de sosyal açıdan gayet güzel, kaliteli bir üniversite.

Peki, UCLA’daki eğitimle Türkiye’deki üniversitelerdeki eğitimleri karşılaştırdığında nasıl bir sonuca varıyorsun?

Lütfiye: Türkiye’deki eğitimle buradaki arasında gözle görülür bir fark var. Her şeyden önce burada çok fazla öğrenci yok. Ama ben Türkiye’de bir sınıfa giriyorum mesela, neredeyse 50 kişi. Burada ise 10-12 kişiyle işliyorsunuz dersi. Ee tabii o zaman, öğrenciyle çok daha fazla iletişim halinde olabiliyorsun, her biriyle ayrı ayrı ilgilenebiliyorsun. Bu çok önemli. Mesela kendi bölümümle ilgili bir örnek vereyim. Biz Türkiye’de araziye yaklaşık 100 kişiyle çıkıyoruz. 2-3 minibüs olarak gidiliyor. Burada ilk araziye çıktığımızda çok şaşırdım! Gerçekten de harikaydı! Arazi arabasıyla çıktık, iki gün kamp yaptık. Türkiye’dene arazi arabası ne kamp yapma imkanımız oluyor, ama burada bölümünle ilgili her türlü olanak ve ekipman hizmetine hazır bekliyor.

Evin rahat, okulundan ve sunduğu olanaklardan memnunsun. Peki, Los Angeles’ın, havasını, ortamını nasıl buldun?

Lütfiye: Güzel aslında ama pek kestiremiyorsunuz havayı, belki de benim geldiğim mevsimle ilgili tabii. Hava çok güneşliyken birden aniden bozabiliyor. İnsanları ise harikalar gerçekten de, hepsi cıvıl cıvıl! İnsanlar biraz güneş gördüklerinde hemen etrafa saçılıyorlar, sahiller bir anda doluyor. (Gülüyor.)

Los Angeles’ta ne kadar zamanın kaldı?

Lütfiye: Aslında buraya 3 aylığına gelmiştim ama bir ayımı Ankara’da geçirdiğim için 2 aylık bir sürem vardı. Bir ayı geçti, şimdi bir ayım kaldı.

Biraz hüzün hissettim sanki?

Lütfiye: Evet. (Gülümsüyor)

“Buraya gelmeden önce her şeyi ayarlamış olsunlar.”

Peki, son olarak, buraya gelecek olanlarla paylaşacağın en büyük deneyimin nedir, onlara herhangi bir tavsiyede bulunmak ister misin?

Lütfiye: Bence buraya gelmeden önce her şeyi ayarlamış olsunlar. Buraya geldikten sonra bu ayrıntılarla uğraşmak hem sıkıcı hem zaman kaybı, hem de her şey belirsiz olunca insan telaşa kapılıyor, kaygılanıyor. Gelmeden önce buradakilerle iletişime geçmeleri en güzeli. Mesela Solutions in LA’in web sitesi var, oraya girip bakabilirler, arayıp görüşebilirler. İster ev, ister başka konularda danışmanlık almaları mümkün. Buraya geldikten sonra da doğru adrese ulaşırlarsa kısa zamanda her şeyi halledebilirler tabii, ama öncesinde ayarlamak daha sağlıklı olacaktır. Ben buraya geldiğimde dediğim gibi kalacak yerim vs. ayarlanmamıştı, ama Solutions in LA kısa sürede bana yardımcı oldu. Mesela ev arkadaşımla konuştuk, o çok önceden Türkiye’deyken iletişime geçmiş Solutions in LA ile, her şeyini daha gelmeden ayarlamışlar. Onu da geldiğinde havaalanında karşılayıp yardımcı olmuşlar. Yabancı ve hiç bilmediğiniz bir yere geldiğinizde bu gibi ayrıntıların ne kadar önemli olduğunu tahmin edemezsiniz.

Lütfiye, bu güzel sohbetin için çok teşekkür ederiz, senin gibi Amerika’ya gelmek isteyenler için gerçekten çok yararlı bir sohbet oldu.

Lütfiye: Ben teşekkür ederim.

Los Angeles’taki Aileniz !! Alaturka Online her adımınızda size yardımcı oluyor !!

Alaturka Online Los Angeles ziyaretlerinizi sorunsuz ve en kolay şekilde geçirmenize yardımcı olmak için sizi uzman danışmanlık şirketlerine yönlendiriyor.

Amacımız öğrencilerin, çalışan profesyonellerin, hasta ve hasta yakınlarının ve kısa süreli turistik ziyaretçilerin Los Angeles’taki konaklama, ulaşım, adaptasyon ve rehberlik gibi ihtiyaçlarının en ekonomik ve en hızlı şekilde karşılanmasına yardımcı olmaktır.

Şu anda Los Angeles’a gelmek size göre oldukça zahmetli gözükebilir ancak çalıştığımız danışmanlık şirketleri sizi evinizde hissettirecektir. Los Angeles’a seyahat etmeye karar verdiğinizde bizi arayın ve seyahat öncesi ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanın. İhtiyaçlarınız doğrultusunda profesyonel ekibimiz siz daha Los Angeles’a ayak basmadan her şeyi sizin için çözsün.

Advertorial

Amerika’da Eğitim, Konaklama, Rehberlik hizmetleri sunuyorsanız, hizmetlerinizi tanıtan bilgileri göndererek, Alaturka Online Kalite Garantili hizmet sağlayıcılar listemize girmek için başvurabilirsiniz.

Bize ulaşmak için sayfamızın footer’ında yer alan Bize Ulaşın linkine tıklayınız.

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?