Ülkedeki sorunları çözmek için girişimlerde bulunulması doğaldır

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, PKK ile MİT arasındaki görüşmelerle ilgili olarak, “Bir ülkede sorunlar varsa bunları açık ya da kapalı bir çevrede çözmek her devletin görevidir. Bu çerçevede, girişimlerde bulunulması ve bulunuluyor olması çok doğaldır” dedi.

Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanı Gül’le geçtiğimiz hafta yaptığı röportajın ikinci bölümünü yayımladı.

Türkiye’de terörle mücadele ve PKK ile ilgili son dönemde yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği Jon Hemming imzalı röportaj haberde, Türkiye’nin 27 yıldır süregelen çatışmaları barışçıl yollardan sona erdirmek için Oslo’da gerçekleştirdiği görüşmelerin kayıtlarının basına sızdığı hatırlatılarak, “Bir güven bunalımı yaşansa da taraflar yeniden denemeye hevesli” denildi.

Röportajda, PKK ile görüşmelerin yeniden başlayıp başlamadığı sorusu üzerine Gül, “Bir ülkede sorunlar varsa bunları açık ya da kapalı bir çevrede çözmek her devletin görevidir. Bu çerçevede, girişimlerde bulunulması ve bulunuluyor olması çok doğaldır” dedi.

Gül, “Elbette ki ben PKK’nın kim olduğunu bilmiyorum. Sivil uzantıları da olabilir. Siyasi yaşamda aynı çizgide olanlar da olabilir. Meşru kimseler de var, dağlarda bize karşı savaşanlar da var” diye konuştu.

RIDVAN ÖZDEN SORUŞTURMASI
Haberde, 1995 yılında şehit olan Albay Rıdvan Özden’in eşinin iddialarına ve Özden’in Edirnekapı Şehitliği’nde bulunan mezarının açılmasını da öngören soruşturmayla ilgili detaylara da yer verildi.

PKK’nın da soruna sadece askeri bir çözüm bulunamayacağını ve NATO’nun en büyük ikinci ordusunu alt edemeyeceğini bildiği vurgulanan haberde, “Ancak örgüt hükümeti de samimiyetsizlikle ve PKK’yı içerinden bölmeye çalışmakla suçluyor” denildi.

Hükümet ile PKK arasındaki bir diğer iletişim kanalının ise tarafları bir araya getirmek isteyen Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi olduğu ifade edildi.

KÜRT KONFERANSI PLANLANIYOR
Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP)bir heyetin iki hafta önce Erbil’i ziyaret ettiği ve İran ile Suriye’deki Kürtlerin de katılımıyla bir ortak konferans düzenlenmesi konusunda anlaşıldığı da belirtilen haberde, BDP Milletvekili Hasip Kaplan’ın “Ortadoğu ve dünyada bir dönüşüm yaşanırken, dünyanın devleti olmayan en büyük ulusu, bu sürece karşı stratejik bir yaklaşım geliştirmek istiyor” yorumuna yer verildi.

Kaplan, “PKK da davet edilecek mi?” sorusuna, “Bu komisyon herkesi dinlemeye ve herkesin katılımını sağlamaya çalışacaktır” yanıtını verdi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?