Umarız dış müdahaleye gerek kalmaz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün Washington’da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Savunma Bakanı Leon Panetta ile bir araya geldi.

Görüşmelerin en önemli konusu Suriye oldu. Birlikte yemek yiyen Clinton ve Davutoğlu yaklaşık 1,5 saatlik çalışma toplantısının ardından birlikte basının karşısına çıktılar. Davutoğlu burada “Suriye’deki muhaliflere silah desteğine gerek kalmamasını umduklarını” söyledi.

Clinton, “Dostum” diye hitap ettiği Davutoğlu ile bölge konularını ele aldıklarını söyleyerek Arap Birliği’nin Suriye konusunda aldığı tüm kararları sonuna kadar desteklediklerini, bu nedenle 24 Şubat’ta Tunus’ta yapılacak geniş kapsamlı uluslararası “Suriye’nin Dostları” toplantısına büyük önem verdiklerini belirtti. Clinton, ardından Suriye’ye insani yardım konusuna değinerek, “Suriye’de acı çeken halka ilaç ve acil yardım malzemesi ulaştırılması için ortaklarımızla birlikte çalışacağız. Kızılhaç gibi örgütlere sağladığımız fonları artırıyoruz. Suriye’deki taban örgütleri ile de doğrudan ilişki kurarak beraber çalışıyoruz” dedi. Clinton, Suriye’de iç savaş istemediklerini tekrarlayarak, Tunus’ta yapılacak toplantı için Türkiye ile yakın çalışacaklarını ekledi.

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI / WEB TV

Krizleri ABD ile çözmek istiyoruz

Davutoğlu da Clinton ile bölge konularını görüşmek için çok sık bir araya geldiklerini, bölgedeki krizlerin çözülmesinde ABD ile pozitif bir ilişki içinde olmayı istediklerini belirterek Suriye konusunun görüşmelerde ana konu olduğunu belirtti. Davutoğlu da Clinton gibi Arap Birliği’nin aldığı tüm kararları desteklediklerini belirterek, Suriyelilere insani yardım ulaştırılmasının öncelikli konu olduğunu belirtti. Davutoğlu, Suriye’de muhaliflere insani yardım dışında silah, istihbarat desteği sağlanıp sağlanmayacağı konusunda ise “Şu anda öncelikli konu Suriye’de siyasi çözüm ve mümkün olduğunca erken insani yardım erişimi. Diğer planlar için bunlara gerek olmamasını umarız. Ancak bir gün bir şey olursa, insani yardım koşullarını iyileştirmek ve sivilleri korumak için trajediye sessiz kalamayız” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?