61.7 F
Los Angeles
31 Mart 2023
AnasayfaAlaturka OnlineÜmit Özdağ: Suriyeliler ile ilgili halktan gizlenen bilgileri ifşa ediyoruz: 80 milyar...

Ümit Özdağ: Suriyeliler ile ilgili halktan gizlenen bilgileri ifşa ediyoruz: 80 milyar dolar…

Ümit Özdağ: Suriyeliler ile ilgili halktan gizlenen bilgileri ifşa ediyoruz: 80 milyar dolar…

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Suriyeliler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de halen kayıtlı 3.8 Suriyeli sığınmacı yaşadığını belirten Ümit Özdağ “Sadece kayıtlı olanlar üzerinde hesaplandığında dahi Türkiye dünyada en fazla sığınmacının olduğu ülkedir. Oysa gerçek Suriyeli sığınmacı sayısı daha da fazladır. Kayıtsız Suriyeli sığınmacı sayısı 1 buçuk milyon civarındadır” dedi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne göre İstanbul’da 506.041 Suriyeli varken, Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü’nün 2019 Haziran ve Temmuz aylarında İstanbul’un 960 Mahallesi’nde yerel ve idari yetkililerle gerçekleştirdiği mülakatlara göre İstanbul’da 963 bin Suriyeli ve 679 bin diğer ülke vatandaşları olmak üzere 1 milyon 642 bin göçmen yaşamaktadır. İstanbul’da yaşayan TC vatandaşı olmayan kişi sayısı 1.6 milyondur. Sadece İstanbul örneği göstermektedir ki, kayıtsız Suriyeliler ile birlikte Türkiye’de 5.3 milyon Suriyeli sığınmacı vardır.

Devletin açıkladığı rakamlardan hareket ederek bir hesaplama yapan Selçuk Üniversitesi ekonomi bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Alagöz, 2011’den 2019’un sonuna kadar Suriyeli Sığınmacılar için Türk devletinin kaynaklarından harcanan paranın 51.1 Milyar Dolar olduğunu ortaya koymuştur. 7.1 Miyar Dolar da Birleşmiş Milletler ve AB fonlarından harcanmıştır. Özetle harcandığı tespit edilebilen para 2019 sonuna kadar 58.2 Milyar Dolardır. Bunun içinde askeri harcamalar yok. Suriye’de 3 milyon insana yapılan sosyal yardımlar yok, Suriye’de devlet memurlarının ödenen maaşları yok. ÖSO’nun maaşları yok. Hepsini hesapladığınız zaman gerçek maliyet 80 milyar Doların üzerindedir. Bugün yaşadığımız ekonomik krizin tek nedeni Suriyeliler için yapılan harcamalar olmamakla beraber yaşanan krizin tetiklemiş ve ağırlaştırmıştır.

TÜRKİYE’DE SURİYE MAFYASI OLUŞMAKTADIR

Suriyelilerin Türkiye için oluşturdukları yük sadece demografik ve ekonomik değil. Türkiye’de Suriye mafyası oluşmaktadır. Suriyeliler arasından Arap istihbarat servisleri kolaylıkla eleman devşirmektedir. Suriyeliler sağlık ve eğitim sistemi üzerinde yük oluşturmaktadır. 2015’den bu yana Türk halkının aldığı sosyal yardımlar Suriyelilere yapılan yardımlardan dolayı azalmaktadır. 2011-2019 sonu arasında yapılan harcamaları temel olarak aldığımız zaman sadece 2020-2021 senelerinde Suriyeli sığınmacılar için harcanacak para 21 milyar Dolar tutmaktadır. Bu durum sürdürülebilir değildir.

Değerli basın aracılığı ile gençlerimize de seslenmek isterim; Genç işsizlik rakamları %25 seviyesine gelmişken ne sizlerin işsiz kalmasına seyirci kalabiliriz ne de sizlerin geleceği ipotek altına alınarak Suriyelilere sarf edilen 80 Milyar Dolara! Zaten hatalı politikalarla sizlerden geleceğinizi çalanların en büyük isteği olayın önemini yitirmesi. Bizleri bu sürece alıştırmaya çalışıyorlar.

Sığınmacı sınırı 100 bin olanlar, bugün sayıları 5.2 Milyona ulaşan Suriyelilere vatandaşlık vermeyi konuşuyorlar. Varın olayın vahametini ve geldiği noktayı siz düşünün!

SÖZ VERİYORUZ, İYİ PARTİ İKTİDARA GELDİĞİ ZAMAN SURİYELİLER İNSANCA KOŞULLARDA VE BARIŞ İÇİNDE EVLERİNE DÖNECEKLERDİR

İYİ Parti, Suriyelilerin Suriye’ye güvenli dönüşleri için Türk halkının önüne her adımı belirlenmiş, iç ve dış politikada atılacak adımları tespit edilmiş bir politika koymuştur. Türk halkına söz veriyoruz. İYİ Parti iktidara geldiği zaman Suriyeliler insanca koşullarda ve barış içinde evlerine döneceklerdir.

SURİYELİ TROL HESAPLARI UYARIYORUM, HADDİNİZİ VE MİSAFİRLİĞİNİZİ BİLİN.

Son günlerde aktrollere Suriyeli troller de eklendi. Türkçe’de “Dağdan gelip bağdakini kovmak” diye bir deyim vardır. Bu Suriyeli trol hesapları uyarıyorum, haddinizi ve misafirliğinizi bilin.

Bugün kim Suriyeliler vatanlarına dönmesin, vatandaşlık verelim diyorsa bilin ki, emperyalizmin işbirlikçisi, taşeronudur. ABD, Suriyeliler Türkiye’de kalsın diyor. Avrupa Birliği Suriyeliler Türkiye’de kalsın diyor. İsrail Suriyeliler Türkiye’de kalsın diyor. Türk halkının yüzde 90’ı ise ezici bir çoğunlukla Suriyeliler vatanlarına dönsün, yeter artık bu kadar misafirlik diyor.

İYİ PARTİLİLER OLARAK SURİYELİ SIĞINMACI KONUSUNU TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDE TUTACAĞIZ

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada İYİ Parti ve İYİ Partililer olarak Suriyeli Sığınmacı konusunu Türkiye’nin gündeminde tutacağız. İYİ Parti ve İYİ Partililerin bu tavrı hükümetin pervasız davranmasını engellerken, halkımızdan gizlenen bilgilerin de ifşa olmasını sağlamaktadır.

Suriyelilerin vatanlarına dönmesi için İYİ Parti Türk halkının önüne bir program koymuştur. Suriyelilerin vatanlarına dönmeleri için elimizden geleni yapacağız.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,403BeğenenlerBeğen
16,217TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,711TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın