60.5 F
Los Angeles
28 Mart 2023
AnasayfaHaberlerGündem‘Üniversitemi kapatma’ eylemi yapan öğrenciler serbest bırakıldı

‘Üniversitemi kapatma’ eylemi yapan öğrenciler serbest bırakıldı


İzmir’de depremzedelerin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilmesini ve üniversitelerin uzaktan öğretime geçirilmesini Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü önünde oturma eylemi yaparak protesto eden ve gözaltına alınan 22 öğrenci

İzmir’de okuyan bir grup üniversite öğrencisi, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) üniversitelerde bahar yarıyılının 20 Şubat’tan itibaren uzaktan eğitimle başlayacağını açıklamasının ardından, yüz yüze eğitim taleplerini dile getirmek için bugün Dokuz Eylül Üniversitesi’nin rektörlük binası önüne oturma eylemi yapmıştı.

“Eğitim hakkımız engellenemez” sloganı atan ve oturma eylemlerini sürdüren öğrencilere müdahale eden polis, 22 öğrenciyi gözaltına almıştı. Konak’ta bulunan Güvenlik Şube’ye götürülen üniversite öğrencileri, ifadeleri alındıktan sonra akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

“REKTÖRLÜĞÜ İŞGAL ETMEKLE SUÇLANDIK”

Serbest bırakılmalarının ardından bir kadın öğrenci şunları söyledi:

“Üniversite personeliyle görüşüp uzaktan eğitim kararının hangi koşullarda verildiğini sormak ve yüz yüze talebimizi onlara iletmek istedik. Rektörlük önünde durmamıza oturmamıza izin verilmedi. Biz otururken şiddetle gözaltına alındık. Rektörlüğü işgal etmekle suçlandık. Hayret ediyoruz açıkçası. Öğrenciler olarak sadece yüz yüze eğitim talebimizi yinelemek istedik. Uzaktan eğitimin hala yanlış bir karar olduğunu düşünüyoruz. Bunun karşısında haklarımızı yinelemekten ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.” ANKA

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,386BeğenenlerBeğen
16,227TakipçilerTakip Et
3,500TakipçilerTakip Et
7,710TakipçilerTakip Et
31,000AboneAbone Ol

Kaçırmayın