Ünlü dergiye Facebook sansürü

ABD’nin en önemli haber dergilerinden New Yorker, Facebook’un “Çıplaklık ve Cinsellik” standartlarına takıldı.

New Yorker’ın karikatürler için açtığı Facebook sayfasında Mick Stevens tarafından çizilen bir Adem ve Havva karikatürü paylaşıldı. Fakat site yönetimi ‘kadının meme ucunun göründüğü karikatürün ‘kurallara aykırı olduğunu’ belirterek çalışmayı yayından kaldırdı.

Sansüre takılan karikatür

Derginin karikatür editörü Robert Mankoff, olayı ‘Nipplegate’ (Meme ucu skandalı) olarak nitelendirerek konuyla ilgili derginin blog sayfalarında bir yazı kaleme aldı. Yazıda aynı karikatürün Adem ve Havva’nın giyinik halleriyle aynı şekilde oturduğu ikinci bir karikatür daha yer aldı.

Sonradan çizilen giysili karikatür

Mankoff, karikatürün Facebook’un yeniden gözüne girmek amacıyla çizildiği ancak “kıyafetlerin esprinin büyük bir kısmını götürdüğünü” belirtti.

Karikatürdeki kadının meme ucu çizimiyle erkeğin meme ucu çizimlerini yan yana koyarak bir kıyaslama da yapan Mankoff, “Noktalar ne kadar büyük ve koyu olunca sorun oluyor, anlayabildiniz mi?” diye ironik bir soru sordu.

Kadının meme uçları:

Uygunsuz

Erkeğin meme uçları:

Uygun

Ancak Mankoff’un Facebook’un gözüne girme esprisi fazla ciddiye alındı. Mankoff daha sonra yazısına, “Dikkat! Şaka alarmı” diye bir açıklama yazarak karikatürün Facebook’un gözüne girmek için değil olayla blog’da dalga geçmek olduğunu söyledi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?