Ünlü ressam Rothko’nun eseri, 87 milyon dolara satıldı

Ünlü ressam Rothko'nun eseri, 87 milyon dolara satıldı

Soyut ekspresyonizm akımının önemli temsilcilerinden Mark Rothko’nun tablosu, açık artırmada 86,9 milyon dolara satıldı.
        
New York’taki Christie’s müzayede evinde yapılan açık artırmada Rothko’nun 1961 yılında yaptığı “Turuncu, Kırmızı, Sarı” adlı eseri, şimdiye kadar bir çağdaş sanat eserine verilen en yüksek fiyata alıcı buldu.
        
2008’de Françis Bacon’ın “Triptych” adlı eseri, 86,3 milyon dolara satılmıştı.
        
Amerikalı hayırsever David Pincus’un koleksiyonunda yer alan ve uzun bir süredir Philadelphia Sanat Müzesi’nde sergilenen eseri kimin aldığı açıklanmadı.
        
Christie’s Satış Müdürü Laura Paulson, tablonun 1970 yılında yaşamını yitiren Rothko’nun sanatının en canlı örneklerinden biri olduğunu söyledi.
        
Açık artırmada Yves Klein’ın “FC1” adlı tablosu 36,5 milyon dolara, Gerhard Richter’in “Abstraktes Bild” adlı eseri ise 21,8 milyon dolara alıcı buldu.
        
Klein’in 1962 yılında 34 yaşında ölmeden birkaç hafta önce yaptığı tablo, ressamın başyapıtı olarak kabul ediliyor.
        
Klein’in varlık ve yokluk, yaşam ve ölüm karşıtlığına duyduğu ilgiyi simgeleyen eseri, İsviçre’den adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncunun aldığı bildirildi.
        
Klein’in “MG 9” adlı eseri, 2008’de Sotheby’s müzayede evi tarafından düzenlenen açık artırmada 23,5 milyon dolara satılmıştı.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?