Ünlü sanatçı Jolie’den Türkiye’ye övgü

Ünlü sanatçı Jolie'den Türkiye'ye övgü

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi Angelina Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Kilis Öncüpınar’da, Suriyeli sığınmacıların yaşadığı konteyner kenti ziyaret etti.

Yaklaşık 12 bin 500 mültecinin kaldığı Öncüpınar’daki konteyner kenti gezen Jolie ve Guterres, kampla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Jolie, Türkiye’nin büyük bir cömertlik göstererek böyle bir kamp kurduğunu belirterek, kendisinin ve Suriyelilerin minnettarlığını dile getirdi..

Ziyaret sonrası gazetecilere açıklamada bulunan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, AFAD Kilis Konaklama Tesisleri’nde barınma, sağlık ve eğitim gibi alanlarda verilen hizmetlerin insan onuruna yakışır kalitede olduğunu belirtti. Dünyanın birçok yerinde temel ihtiyaçların karşılanması konusunda bu kaliteyi sağlamanın mümkün olmadığını ifade eden Guterres, ”Türk hükümetine bu konuda minnettarım. Bu örneğin, büyük bir cömertliği gösterdiğinin farkındayım. Suriye halkı bu cömertliği hakediyor. BM Mülteciler Yüksek Komiseri olarak Kilis’teki bu kampta gördüklerimden çok memnunum.” dedi.

BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie de bir yıl önce yine Türkiye’ye geldiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: ”Şimdi ondan 10 kat daha fazla sığınmacı var. Çok minnettarız. Bugün çok sayıda aileyle ve çocukla da görüştüm. Aileler ve çocuklar da Türk halkına ve Türk hükümetine aynı şekilde minnettarlar. Çok duygusallar ve Suriye’de yaşananlardan dolayı büyük endişe duyuyorlar, Suriye’de kalan aileleri ve arkadaşlarını merak ediyorlar.”

Jolie, Türk hükümetinin büyük cömertlik göstererek kampı kurduğunu sözlerine ekleyerek, “Gerçekten çok etkileyici. Guterres’in söylediği gibi hepimiz, ülkelerinden kaçmak zorunda kalan ailelerin barındırılması için bu şartlarda kamplar olmasını umut ediyoruz. Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim.” diye konuştu.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?