Ünlü yönetmen Dünya’nın tabanına dalacak

Titanik, Terminatör, Aliens ve Avatar gibi ödüllü Hollywood filmlerinin yönetmeni James Cameron, “Dünyanın tabanı” diye adlandırılan, denizlerin en derin yeri Büyük Okyanus’un batısındaki Mariana Çukuru’na dalmaya hazırlanıyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, Papua Yeni Gine açıklarındaki 8 kilometrelik deneme dalışını kısa süre önce başarıyla tamamlayan Cameron, birkaç hafta içinde tek kişilik denizaltısıyla 11 kilometre derindeki Mariana Çukuru’na dalmayı planlıyor.

Şimdiye kadar sadece iki kişinin ulaşmayı başardığı dünyanın en derin noktasına yolculuk planları yapan Cameron, derin çukurların yerkürenin son keşfedilmedik sınırları olduğunu belirterek, buraların bilimsel zenginliğiyle 100 yıllık keşfi doldurmaya yeterli olduğunu kaydetti.

Uzun zamandır okyanuslara tutkuyla bağlı olan ve Titanik filmini çekerken de denizaltı kullanan ünlü yönetmenin tek kişilik “Deepsea Challenge” adını verdiği ve Avustralyalı mühendisler tarafından inşa edilen denizaltısı 3 boyutlu kameralarla donatılı bulunuyor.

Denizaltısında 11 kilometre derinlikteki basınca dayanıklı küçük bir stereoskopik kamerası da bulunan Cameron, dünyanın tabanında keşif için 6 saat geçirmeyi ve 3 boyutlu bir belgesel için burada çekim yapmayı planlıyor.

National Geographic ve Rolex tarafından desteklenen keşif sırasında James Cameron bilimadamları için numune de toplayacak.

Mariana Çukuru’na 23 Ocak 1960’ta Amerikalı bahriyeli teğmen Don Walsh ile 2008’de ölen İsviçreli oşinograf Jacques Piccard batiskafla inmiş, daha sonra buraya gitmeyi deneyen olmamıştı. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?