Uşakov: Putin ile Trump gelecek yıl bir araya gelebilir, ama daha önce görüşmeleri önemli

Rossiya 1 televizyonunda konuşan Uşakov, Arjantin’deki G20 Zirvesi kapsamında görüşmeleri iptal edilen Putin ile Trump’ın ileriki dönemde görüşüp görüşemeyeceğine ilişkin bir soruyu yanıtladı. Uşakov, “Elbette mümkün. Uluslar arası forumlardan söz edecek olursak, belki haziran ayındaki G20’de görüşebilirler. Ancak hem biz hem de partnerlerimiz için daha önce görüşme imkanı bulmak önemli” dedi.

‘ABD, RUSYA İLE İLİŞKİLERİN ASLA KOPARILMAMASINDAN YANA’

Uşakov, “ABD’liler temasları asla koparmamak gerektiğini doğruladılar. Üst düzey bir görüşme yapılamazsa daha düşük düzeylerde görüşmeler yapılması gerek. Doğru olan da bu” diye konuştu.

‘BİZİM PİŞMAN OLACAĞIMIZ BİR DURUM YOK’

Putin’le Trump’ın görüşmesinin iptal edilmesinin suçlusunun Rusya olmadığını belirten Uşakov bu nedenle pişmanlık duyacakları bir şey olmadığını vurguladı. Görüşme konusunda her hususta anlaşmış olduklarını aktaran Uşakov, “Görüşmenin zamanı, yeri konusunda anlaşmıştık, prensipte de liderlerin öncelikli olarak neler konuşacaklarını konuşmuştuk” ifadelerini kullandı.

Uşakov, iki liderin yalnızca, ABD’nin ‘Ukrayna’nın gemilerini geri verin’ koşulunun yerine getirilmesi durumunda bir araya gelmesinin söz konusu olup olmadığı sorusunu da “Bilmiyorum. Şimdi ikili görüşme için yeniden müzakereler başlayacak” diye yanıtladı.

Ukrayna’ya ait 3 gemi Karadeniz’de Rusya sınırlarını ihlal etmiş, Rusya da gemiler ve mürettabatını tutuklamıştı.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?