USC TURKSA Başkanı Evren Uğurbaş Mezun.com’un sorularını yanıtladı

Her hafta farklı bir öğrenci derneğinin konuk edileceği “Öğrenci Organizasyonları” bölümünün bu haftaki konuğu USC TURKSA.

USC TURKSA başkanı Sayın Evren Uğurbaş Mezun.com’un sorularını yanıtladı.

Mezun.com: Sayın Uğurbaş, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. 

Rica ederim. Siz bu bölümün ilk konuğu olarak bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu bölüm Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilere çok faydalı olacak.

Mezun.com: Öncelikle bize derneğinizin ne zaman ve hangi amaçla kurulduğunu anlatabilir misiniz? 

Derneğimizin maalesef tarihçesini kesin olarak bilemiyoruz, araştırma ve bu konuda bilgi toplama çalışmalarımız devam ediyor. Ama 80’li yıllarda öğrenci olan arkadaşların yaptığı çalışmalardan haberdarız ve onların deyimiyle o yıllarda tam dernek gibi çalışmasalar da güzel çalışmalara imza attıklarını biliyoruz.

Mezun.com: Derneğin misyonu nedir?

Amacımız öncelikle okulumuza gelen Türk arkadaslarımıza yardımcı olmak, onlara kalacak yer sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamak. Bunun dışında Türkiyemiz’i tanıtmak için aktivitelerde bulunmak.

Ama organizasyonumuzun gitgide büyüyerek güçlenmesi sonucu kendimizi sadece okulumuzla sınırlı tutmayarak hedefimizi bütün Southern California bölgesine genişlettik. Öncelikle burada yaşayan Türk toplumunu bir araya toplama, kaynaştırma görevinin yanı sıra, düzenlediğimiz aktivitelerle Türk toplumu ile yabancı uluslardan arkadaşlarımızın tanışması, kaynaşması üzerine başarılı çalışmalar yaptık.

Mezun.com: Kar amaçlı bir dernek misiniz?

USC TURKSA kar amacı gütmeyen tamamen bağımsız Southern California Üniversitesi’nin Türk Öğrenci birliğidir.

USC-TURKSA-balonlar

Mezun.com: Belirli bir bütçeniz var mı? Yıllık bütçeniz nedir?

İşin ilginç yani, bu kadar aktivite ve etkinlik yapılmasına karşın kasamıza para olarak giren belli bir mebla bulunmamaktadır. Üniversitemizde bağlı bulunduğumuz üst organizasyonlardan aktivite başına çıkardığımız masraflar için para talep ediyoruz ve bu paralar bizim kasamıza girmeden direkt olarak alışveriş yaptığımız kişi ve kuruluşlara gidiyor. Kar amacı gütmediğimiz için aktivitelerimiz için talep ettiğimiz ücretler cüzi miktarlarda oluyor… Yani bakıldığında sıfıra sıfır 🙂

Mezun.com: Derneğin kaç üyesi bulunuyor?

İster öğrenci olsun ister olmasın, biz bütün Türk ve Türk dostlarımızı kendi üyemiz sayıyoruz. Önemli olan bir bütün olarak hareket edebilmek. Los Angeles’ta bir Türk toplumu olduğunu insanların kavraması ve bizim de bir güç olduğumuzu dosta düşmana göstermemiz için hedef kitlemizi geniş tutmaya çalışıyoruz.
Ama okulumuzda yaklaşık 150 Türk öğrenci bulunmaktadır.

Mezun.com: Dernekteki üyelik sisteminiz nasıl işliyor? Üyeler arasındaki seçimler nasıl ve ne kadar zamanda bir yapılıyor?

Her yıl Nisan ayının son haftasında bir sonraki yıl için yönetim kurulu ve başkan seçiliyor. Ama bu seçilen yönetim Ağustos ayının başında göreve başlıyor. Üyelerimize attığımız e-maillerde görevlere talip olmak isteyenlere bilgi veriyoruz. Yönetim kuruluna girmenin tek şartı USC öğrencisi olmak…

USC-TURKSA-Sako-davet

Mezun.com: Derneğinize üye olmak için ne gibi şartlar aranıyor?

Hiçbir şartımız yok aslında.

Mezun.com: Üyelik ücretiniz nedir?

Üyelik ücretimiz önceki yıllarda 10 dolar olarak belirlenmiş, sonradan yönetimde olan arkadaşların istek ve önermeleri doğrultusunda üyelik ücreti kaldırılmış.

Mezun.com: Derneğinizdeki üyelerin görev tanımları nedir? (Başkan, Başkan Yardımcısı, Sekreter, Sayman görev tanımları nelerdir?)

Başkan: Başkanlık yapar 🙂 Bol bol gezip tozar 🙂 Hiçbir şey yapmaz 🙂

Başkan Yardımcıları: Başkanın olmadığı zamanlarda başkanın görevlerini üstlenirler. Başkana görevlerinde yardımcı olma ve gerekli evrakların imzalanmasında 2. yetkili imzaya sahiptirler.

Sekreter: Yapılan aktivitelerin dosyaları ve planlarının tutulmasına yardımcı olur.

Sayman: Yapılacak aktivitenin finansmanı, gerekli evrakların hazırlanması ve mali işlerin yürütülmesinden sorumludur.

Genel Koordinatorü:
 Yapılan aktiviteler, yapılacak aktiviteler, katılınacak programların koordinasyonu ve iyileştirilmesi üzerine çalışmalarda bulunur.

Program Koordinatörü: Yapılacak aktivitelerin planlanması, yerlerin tutulması ve zamanlarınının ayarlanmasında etkin bir rol üstlenir.

Halkla ilişkiler: Yapılacak çalışmaların üyelere duyurulması ve derneğimizin diğer kuruluşlarla ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda çalışmalarda bulunur.

WebMaster: Web sitemizi güne uygun olarak güncellenmesinden sorumlu kişi 🙂 Bu konuda biraz talihsizlik yaşadık bu sene webmasterımız Boston’a kaçtı 🙂 Bu konuda yardıma ihtiyacımız olduğunu söyleyebilirim ve bu kişinin illa üniversitemizde okumasına da gerek yok dışarıdan hatta Türkiye’den bile bize yardımcı olabilir.

Mezun.com: Diğer öğrenci dernekleriyle nasıl ilişkiler içersindesiniz?

Gayet iyi ilişkilerimiz var. Derneğimiz yapısı itibariyle Güney Kaliforniya’daki öğrenci birliklerinin başı konumunda. Derneğimizin başkanı aynı zamanda Güney Kaliforniya bölgesindeki Türk Öğrenci Birlikleri (TURK-SC)’ nin başkanı kabul ediliyormuş 🙂 Bana öyle söylendi. Hilafet gibi bir şy sanırım:) Bu durumda başkanın da Halife olması lazım… 🙂 Neyse Arnold’un din ve devlet işlerini birbirinden ayırmasıyla bu iş ortadan kalkmış. Gerçi ben hala kendimi öyle sansam da… 🙂

Şaka bir yana USC TURKSA ve TURKSC başkanı olarak burada faaliyet gösteren ve göstemeye çalışan bütün Türk organizasyonlarına elimizden gelen bütün desteği veriyoruz. Onların aktivite ve çalışmalarını kendi e-mail grubumuza atıyoruz. Ayrıca bu sene UCLA’de Türk öğrenci birliğinin oluşmasında büyük destekte bulunduk. Los Angeles’in en büyük e-mail listelerinden birine sahip olmamız bizi burada büyük bir güç yapıyor aynı zamanda.

Konsolosluğumuzun düzenlediği ya da önemli Türk günlerinde yapılan bütün organizasyonlara ben ve yönetim kurulum tam takım halinde katıldık.

Bildiğiniz gibi 24 Nisan yaklaşıyor. Maalesef belli kesimlerden saldırılar yine artacak. Diğer organizasyonlarla oturup beraber çalışmalar yapmaya hazırlanıyoruz. Olaylara birlikte tepki vermemiz gerçekten insanların dikkatini çekiyor ve bizim de burada söz sahibi olduğumuzu hissettiriyor.

 

USC-TURKSA-kumsalda-sucuk-partisi

Mezun.com: Organize ettiğiniz etkinlikler var mı? Varsa nelerdir?

ISA (International Students Assembly) in altında çalışan bir kuruluş olduğumuzdan Food Fair, Multi Cultural Fair, International Films Week, International Valentine’s day gibi kampüsümüzde yapılan birçok kültürel aktiviteye katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz.

2 senedir Türk dönerimiz “Food Fair” kapsamındaki sölende en tercih edilen yemek seçiliyor… Her sene gerçekleşen Uluslararası Film Haftasına birbirinden güzel filmlerle katılıyoruz… Bu sene “Kaç para kaç” ve “Tabutta Rövasata” gibi yurtdışında çeşitli ödüller almış filmlerini yabancı izleyiclerinin beğenisine sunacağiz. Aynı zamanda Nisan ayı içerisinde bir Türk klasiği sayabileceğimiz “Eşkiya” yı yabancı izleyicilerin beğenisine sunmak için USC’nin en önemli film salonlarından birini tuttuk.

Bu sene ayrıca ilk defa International Fashion Show’a katıldık.Eski Osmanlı kıyafetlerini birçok mankene taş çikartacak şekilde tanıttığımıza inanıyorum 🙂
Tavla turnuvasına bu sene yabancılar inanılmaz ilgi gösterdiler. İlk 4 e giren oyuncularda Türk olmaması ilginçti. Seneye daha çok çalışmamız lazım 🙂

Bunların dışında piknikler, brunchlar, partiler, Türk geceleri, geziler gibi birçok etkinlikte üyelerimizle buluşuyoruz. Ayrıca önemli Türk konser ve gösterilerine ulaşım sağlıyoruz ve katılmak isteyen arkadaşlarımızla beraber gidiyoruz.

Bu sene ilk defa kendi kabuğundanda sıyrılan birligimiz, Hollywood’da Brunch, plajda Sucuk partisi, Türk fasıl ve sanat gecesi çalışmalarıyla birçok kesimden insana ve gruba ulaştı.
Aklımda çok gerçeklestirmeyi istediğim bir Geleneksel Çiğ Köfte Partisi var ama olmazsa umarım seneye arkadaşlar yaparlar 🙂 Potluck şeklinde herkesin Türk usülü yemekler getireceği bu organizasyonda biz de yerli yabancı misafirlerimize çiğ köfte ve ayran ikram edecektik.

Ayrıca arkadaşlarımızın düzenlediği futbol maçları var 3 senedir herhafta sonu yapılan bu futbol maçlarına katılım gerçekten çok yüksek. Onları tebrik ediyorum. Bu kadar uzun süreli bir devamlılık sağlamak kolay iş değil.

Mezun.com: Her yıl düzenli olarak (aynı tarihte ve yerde) düzenlediğiniz organizasyonlar var mı? Düzenlediğiniz en büyük organizasyon nedir ?

Los Angeles’ın en büyük Türk tanıtım kültür gecesi olan geleneksel Türk geceleri düzenliyoruz. 30 Nisan Cuma günü Radisson Hotel’de “13.Geleneksel Türk Gecesi”ni gerçeklestireceğiz. Bu gecenin bize çok şans getireceğine inanıyoruz ne de olsa 13. ve Cuma günü 🙂

Geçen sene 12. sini düzenlediğimiz bu gecede Türk pop, folk ve halk müzik gruplarının sahne aldığı, 3 yörenin (zeybek, kafkas, horon) folklorik gösterilerinin yapıldığı etkinliğe 430’un üzerinde davetlimiz katılmıştı ve hepsine bedava döner çeşitleri ve baklava ikram etmiştik.
Gayet başarılı olan bu organizasyonu bu sene daha da üst bir seviyeye çıkararak seçkin bir otelde ve hoş bir ambiyansda gerçekleştirmek istedik. Bütün arkadaşlarımızın destek ve yardımlarını bekliyoruz. Gerçekten harika bir organizasyon olacak ve katılmayanlar çok şey kaçıracak. Söylemedi demesinler 🙂

USCTURKSA-usc-song-girls

Mezun.com: Türkiye’den gelen öğrencilere ne gibi yardımlarda bulunuyorsunuz? 

Okulumuza gelecek yeni arkadaşlarımızın havaalanından karşılanması ve ev bulana kadar ücretsiz kalacakları yerlerin bulunmasını burada okuyan arkadaşlarımızın büyük özverileriyle gerçekleştiriyoruz. Arkadaşlarımız gerçekten çok iyi niyetliler, havaalanından karşılıyorlar ve kendi evlerinde ücretsiz ağırlıyorlar. Bunu görmek bile insanı sevindiriyor. “Bize de zamanında böyle yapıldı” denmesi sanırım olayı kısaca özetliyor.
Bazı arkadaşlarımız inanın son gün e-mail attılar gelecekleriyle ilgili ama onları bile açıkta bırakmadık. Hatta en son benim de karşılamaya gittiğim bir arkadaşımızın resmi, hiçbir bilgisi olmamasına karşı havaalanında onca insan arasından tanımam sanırım artık bu konuda uzmanlaştığımızı gösteriyor 🙂 Ayrıca sırf benim yaşadığım apartmana 3 Türk öğrencisi yerleştirdik. Ev sahibi yakında buranin adını Nupac’dan Turkpac’e değiştirirsin diye espri bile yapmaya başladı 🙂

Yeni gelen öğrenci arkadaşlar için çok faydalı bilgiler içeren “Yeni gelen öğrenciler için sık sorulan sorular” kitapçığının bu sene 2 baskınızı yeni bilgiler ekleyerek düzenledik ve dağıttık. Ayrıca ehliyet sınavında şu ana kadar çıkmış soruları bir araya toplayarak arkadaşlarımızın bu sınavı kolayca geçmelerini sağladık.

Burada okuyan öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için USC TURKSA haftalık bültenimizi hizmete sunduk. Haftada bir attığımız e-maillerle satılık ilanlarını, iş ilanlarını, diğer organizasyonların aktivite ve bilgilerini üyelerimize ulaştırıyoruz. Böylece e-mail kirliliğinin de önüne geçtiğimizi düşünüyorum.

Web sayfamız’ın çok önemi vardı planlarımda ama maalesef webmasterımız kişisel bazı problemler yaşaması sonucunda görevini tamamlayamadı. Şimdi yardımcı olacak yeni arkadaşlarla temasa geçtik en kısa zamanda o eksiğimizi de kapatmak istiyoruz.

Mezun.com: Derneğinize katılmak isteyenler ya da derneğinizle işbirliği içerisinde bulunmak isteyen kuruluşlar sizinle nasıl iletişime geçmeli?

[email protected] e-mail adresine e-mail atmak yeterli. Ya da bana [email protected] adresinden ulaşabilirler.

Ayrıca yurtdışına gelmek isteyen öğrenci arkadaşların başvuracakları üniversitelerdeki öğrenci birlikleriyle temasa geçmeleri de önemli. Çünkü onları o bölümde okuyan ve konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlara yönlendirmemiz sonucunda kabul edilme şansları daha da artıyor.

Mesela benim master yaptığım Construction Management Programı Amerika’nın en iyi 3. programı kabul ediliyor. Bölüm başkanımız aynı zamanda USC TURKSA‘nın danışman profesörü. Yani ilişkilerimiz çok iyi. Bu bölüme başvurmayı düşünen arkadaşlar benimle temasa geçerlerse onlara gerekli yardımlarda bulunabilirim.

Mezun.com: Geçtiğimiz yılı ve bu yılı sayılarla nasıl değerlendirirsiniz?

Geçtiğimiz yıl 2 başkan değiştirmemize rağmen gerçekten çok başarılı bir dönem geçirildi. Bahar dönemi geçen sene de havalardan olsa gerek daha az aktiviteyle geçmişti. Ama ilk dönemde yaklaşık 15 aktivite gerçeklesmişti. İkinci dönemde 4.

Bu sene ilk dönemde yapılan aktivite sayısı 20’yi geçti. En önemlisi bir ilki gerçekleştirerek okulumuzda Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanımız Ali Babacan’ı ağırladık ve Los Angeles’taki Türklerle buluşturduk. Bunun dışında okulumuzun Food Court’unda hizmet veren kebapçımızdan %20 indirim alarak yabancılara mutfağımızı tanıtmaya çalıştık. İftar yemeklerimiz herzamanki gibi bu sene de gerçekleşti. Dünya Kupası Futbol Turnuvasında Türkiye adı altında ülkemizi temsil ettik. Futbolcuların yoğun gece hayatı sonucunda bu sene biraz erken veda ettik turnuvaya 🙂 Dönem sonuna Hollywood’da çok güzel bir yerde brunch yaparak veda ettik, Türk müzisyen arkadaşlarımızın çıktığı bu yerde gerçekten çok eğlendik.

İkinci dönemde International Valentine’s Day, Multi Cultural Day, International Fashion Show’a katıldık. Kendi düzenlediğimiz Plaj’da Sucuk partisi gerçekten çok eğlenceliydi. Özel olarak temin ettiğimiz Türk sucuklarını mangalda kızartarak misafirlerimizin beğenisine sunduk… Film haftasına katılacağız 2 filmle ve bizim göstermek istediğimiz bir film var ayrıca. Türk gecemizin çalışmaları devam ediyor ve tabii ki dönem sonu yemeğimiz yine çok hoş bir yerde olacak.

Mezun.com: Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Kar amacı gütmeyen organizasyon yönetmek kolay bir iş değil. Burada sizinle çalışan insanların ilk hedefi tabii ki derslerinde başarılı olmak. O yüzden görev ve hizmet açısından çok fazla bir şey beklemek hayalcilik olur. Bu tamamen kişilerin özveri ve kapasiteleriyle sınırlı. Kar amaçlı bir kuruluş olsanız çalışmayan görevini yapmayan insanları kovarak yerine yenilerini bulabilirsiniz. Burada böyle bir şey söz konusu olamaz. İnsanları kırmadan, üzmeden birlikte bir şeyler yapmaya çalışmak gerekiyor. İnsanları kaybetmek ve kırmak kolaydır ama bu tür organizasyonlarda bunlar geçerli olamaz, siz kaybedersiniz…

Derneğin tek kişilik bir ekip değil bir grup, takım işi olduğunu da iyice kavramak gerekiyor. Ben anlayışının biz anlayışıyla değişmesi gerekiyor.

Ama acı bir gerçek de var. Yeni gelen arkadaşlar Türk grubu altında bir şeyler yapmak istemiyor, kendilerini uzaklaştırıyorlar. Halbuki biz onlara geldiğinde nasıl yardımcı olduysak onlar da bir sonraki gelenlere yardımcı olmalılar. Çünkü yeni gelenlerin hallerinden daha iyi anlamaları lazım. Benim geldiğim zamandaki karşılaştığım zorluklar farklıydı şimdi daha farklı.

Bir de burada uzun süre kalmış organizasyona emek vermiş, sonradan “yeter ben yeterince yaptım, artık başkaları yapsın” deyip çekilenler oluyor. Varsın olsun ama unutmamak lazım bu gönüllü hizmetlerde hiçbir zaman yetmez… Bu bir bayrak yarışı, kimi yavaş kosar, kimi hızlı koşar, kimi çabuk yorulur, kimi aynı tempo gider… Sonuçta amaç hep ileri gitmek.
Biz emeğimizin yanısıra yaptığımız aktivitelere kalbimizi de koyuyoruz. Biz yaptığımız şeylerden kendimiz de zevk alıyoruz. En önemlisi biz paylaşmayı seviyoruz. Mutlaka birlik içinde bir şeylerin yapılmasına inanıyoruz. Amaç ve görüş bu olmalı.

Mezun.com: Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. 

Biz teşekkür ederiz

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?