USC’de Her Gün Hareket Var

USC’de Her Gün Hareket Var. USC ’de yaşayan biri için her gün değişik bir etkinlik var.

USC’de Her Gün Hareket Var

USC Türk Öğrenci Derneği, Evren Uğurbaş Başkanlığında yeni döneme çok hızlı girdi.

Tabii bu yoğun tempoya ayak uydurmak özel bir maharet istiyor.

İşte ana hatlarıyla son iki haftanın bilançosu:

16 Eylül günü seçim kampanyası çerçevesinde azınlık gruplarından değişik insanlarla buluşan Arnold Schwarzennegger’in Hollenbeck Youth Center’daki toplantısına USC TURKSA Halkla ilişkiler direktörü Emin Hisarcıklıoğlu’yla birlikte katıldık.

Hollenbeck Youth Center Los Angeles’ın geri kalmış bir hispanık mahallesindeki bir spor salonu. Basketbol sahasının içine kurdukları platforma sandalyeleri, sahanın bir yanına kameraları dizmişler. Dışarıda 20’ye yakın canlı yayın aracı beklemekteydi. Davetli listesindeki şanslı kişiler üst aramasından sonra birer birer içeri alındı. Hispanığinden çekiğine, İranlışından Ermenisine Los Angeles’taki çoğu azınlık grubunun temsilcisi içerideydi.

Biz ATA-SC başkanı Cihangir Safyurtlu ve Ilgin Baran Hanımla salona erken girince en stratejik yerdeki 10 kadar sandalyeyi gelecek diğer Türkler için ayırdık. Yaklaşık yarım saat kadar sonra Arnold seçim kampanyası boyunca sırtından çıkarmadığını sandığım beyaz gömleği ve açık kahve ceketiyle geldi. Geçmiş valinin “recall” edilmesinin oylandığı seçimlerde aday olan birinin “Total Recall” adli bir filmin başrol oyuncusu olması değişik bir rastlantıydı.

Vali Gray Davis’e yüklendiği konuşmasının başında “Ona demenin zamanı geldi.” dediğinde salonda büyük bir alkış koptu. Konuşmasının başında Arnold göçmen temsilcileriyle buluşması için seçtiği yer ve zamanın kendisi için neden özel olduğundan bahsetti:

Schwarzennegger tam 20 yıl önce bir 16 Eylül günü Amerikan vatandaşlığına kabul edilmiş. Ayrıca Hollenbeck Youth Center kendisinin yıllar önce gençleri zararlı alışkanlıklardan korumak için okul sonrası programları başlattığı yer imiş. Arnold kendisinin de göçmen olduğunu, Amerikan rüyasını yaşamanın ne demek olduğunu bildiğini söyleyerek kendini izleyen kalabalıkla bir duygusal bağ kurdu.

Arnold’a göre California’nın çözülemeyecek problemi yok, ancak görevden alınması istenen vali Davis, kaynakları iyi kullanamayarak kasası dolu eyaleti borç batağına sürükledi. Bütçe açığını kapatmak için çıkardığı yeni vergilerle California’daki üretime yönelik işlerin diğer eyaletlere ve Meksika’ya kaçmasına neden oldu. Arnold kendisini izleyenlere popülist politikalardan kaçınacağına, kendisine oy getirecek bile olsa diğer adaylar gibi kamu yararına olmayacak vaatlerde bulunmayacağına söz verdi. Eğitim programları için Washington’da yaptığı lobi sonucunda kazandığı başarılardan bahsetti.

Arnold California valiliğine aday olan cumhuriyetçi adaylardan biri. Eşi Kennedy ailesinden, dolayısıyla Demokrat. Kendisi de “Demokratlardan korkmuyorum, zaten onlardan biriyle evliyim.” diyerek farklı görüşlerle uyum içinde partiler üstü bir aday olduğunu vurgulamış oldu.

İçeride Arnold’un şovu devam ederken dışarıda Liberal Partinin başkan adayı LaRouche taraftarları protesto eylemi yapıyordu. Savunma (Saldırı) Bakanı Rumsfeld’in de Avusturya kökenli olduğundan hareketle “Bir Avusturyalı yeter.” sloganını bayrak edinmişlerdi.

18 Eylül akşamı Emre Sabuncuoğlu’nun gitar resitali için USC Newman Hall’daydık. ODTÜ Matematik mezunu Emre’yi daha ODTÜ Matematik’te asistanlık yaptığım günlerden beri tanırım. 1997 yılında Venezuella’da Bienal Antonio Lauro birincilik ödülünü alan Emre Matematik’teki master tezini müzik üzerine yapmıştı. Emre şimdi USC’de gitar doktorasına devam ediyor. Emre’nin resitali Aşık Veysel ile başladı, Latin ve Anadolu ezgilerinden seçmelerle devam etti. Ardından flüt eşliğinde “Tangonun Tarihi” ile muhteşem bir şekilde son buldu. Resitali Los Angeles başkonsolosumuz Engin Ansay, muavin konsolosumuz Özgür Kıvanç Altan, USC TURKSA Başkanı Evren Uğurbaş ve kalabalık bir Türk seyirci grubu da izledi.

23 – 24 Eylül günleri arasında USC TURKSA geleneksel tavla turnuvalarından ikincisini düzenledi. Geçen sene büyük ilgi gören hatta ABC ve Fox ana haber bültenlerine konu olan turnuva bu sene de çekişmeli maçların yanı sıra bir festival havasında geçti. Final maçının bir Hintli ile Lübnanlı arasında olması turnuvanın sürpriziydi. Turnuva dışında da Tommy Trojan’ın önünde kurulan TURKSA standında pek çok kişi tavla oynadı. Katılanlara ve izleyenlere ayranın yanı sıra Kebab Master’in ve USC’deki Türk öğrencilerinin ikramları sunuldu.

27 Eylül Cumartesi günü USC Parkside’da TURKSA’nın geleneksel güz pikniği yapıldı. Pikniğe eğitim ataşemiz Gönen Karadeniz ve eşiyle muavin konsolosumuz Özgür Kıvanç Altan da katıldı. Piknik Güney California’daki pek çok Türk’ü buluşturdu. Piknik sırasında Hafize Turgut’un söylediği şarkı ve türküler konukları coşturdu. Hafize’ye eşlik eden iki sürpriz vokal Onur İbek ve Akif Tokuz beğeni topladı. Piknikte Kebab Master’in kebapları sunuldu.

USC’de gündeme ayak uydurmak için hızlı bir tempo gerekiyor. 28 Eylül Pazar günü TURKSA milli takımımız Uluslararası Futbol Turnuvası’nın ilk günündeki maçlarıyla yarı finale kalma mücadelesi verecek. Tolga Yaprak’ın yönetiminde ve Aslı Ciğer’in kaptanlığındaki takımımıza başarılar dileriz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?