Üsküdar’daki binada yıkım işlemi başladı


Üsküdar’da öğlen saatlerinde doğalgaz patlamasının yaşandığı binada yıkım işlemleri başladı. İş makinaları ile kontrollü olarak yıkılan bina havadan görüntülendi.

Üsküdar, Valide Atik Mahallesi Abacıdede Sokak’ta 5 katlı binanın dördüncü katında doğalgaz kaynaklı olduğu öğrenilen patlama meydana gelmişti. Patlamada dairede bulunan 4 kişi yaralanmıştı. Olayın ardından bina boşaltıldı. Bina hakkında yıkım kararı verildi.

İMAMOĞLU İNCELEMEDE BULUNDU

Polis ekipleri binanın bulunduğu yere şerit çekerek çevrede önlem aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da olay yerine gelerek çalışmaları inceledi. Vatandaşlarla sohbet eden İmamoğlu daha sonra olay yerinden ayrıldı.

image small

Ekipler patlamanın meydana geldiği binada ve yakınlardaki apartmanlarda hasar tespit çalışması yaptı. Yapılan ilk incelemelerde 5 binanın tahliye edilmesine karar verildi. Yetkililer yapılacak incelemeye göre tahliye edilecek binaların sayısının değişebileceğini söyledi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE İZLEDİLER

Öte yandan patlamanın meydana geldiği binada yıkım çalışmaları başladı. İş makinelerinin sokağa girdiği sırada apartmanda oturanlar, evlerine girmek istedi. Polis, yıkılma riski olan apartmana girilmesine müsaade etmezken, bina sakinleri yıkım anlarını gözyaşları içinde izledi.

VALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Üsküdar’da 4. katında patlama olan Abacıdede Apartmanı’ndaki yıkım çalışmalarını inceledi.
Vali Yerlikaya buradakilerle sohbet etti. Daha sonra açıklama yapan Vali Yerlikaya, şunları söyledi;

*Üsküdar ilçemiz, Valide Atik Mahallemizde bugün 13.30 itibariyle hemen ardımızda bulunan Abacıdede Apartmanı, numara 21’de maalesef bir patlama meydana geldi. Patlamanın sebebini henüz İtfaiye Daire Başkanlığı açıklamadı.

*Ama onların da kanaatleri doğalgaz sıkışması sebebi olduğu yönünde. Kesin rapor ortaya çıkınca bu kamuoyu ile paylaşılacak. Bu patlamadan dolayı maalesef 4 yaralımız var. Birinin durumu ağır.

*Dr. Lütfi Kırdar Hastanemizde tedavi görüyor. Diğer 3 yaralımız Haydarpaşa Numune Hastanemizde. İl Sağlık Müdürümüzle görüştüm. Saat 19.30 itibariyle bir yaralımız tedavi süreci bitirilerek taburcu edilmiştir.

*Lütfi Kırdar’daki ağır yaralı ve Haydarpaşa Numune’deki şu an için hayati tehlikesi olmayan kardeşlerimize canı gönülden dua ediyoruz. Rabbim şifalar versin diyoruz.

“ESKİ HALİNE GETİRMEK İÇİN BİR ARADAYIZ”

*Belediye Başkanımız Hilmi Başkandan öğrenmiş olduğum 88 ruhsatlı olan bu apartmanımızda 42 vatandaşımız barınıyor. Kaymakamımızın süratle ilçe nüfus  müdürlüğünden temin ettiği bilgi bu yönde.

*Devlet olarak valilik olarak Kaymakamlığımız, İlçe Belediye Başkanımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, hep birlikte yaraları sarmak, vatandaşlarımızın evlerini hanelerini eski haline getirmek için bir aradayız. Onları yalnız bırakamayız.

*Bu akşam o kardeşlerimiz yakın akrabalarına gitmek isteyenler yakın akrabalarına. Biz otelde kalmak istiyoruz önerimizi yaptık, bu noktada düşünce beyan eden kardeşlerimizi de otellerde misafir ediyoruz.

“14 DAİRE SAHİBİNE İNŞALLAH TESLİM EDİLECEK”

Patlama yaşanan binanın yanındaki 4 apartmanın da tedbir amaçlı boşaltıldığını söyleyen Yerlikaya, şunları söyledi;

*Onlar da otelde kalmak isteyen akrabalarında kalmak isteyen… Tercihleri onlara bıraktık. Onların da yanlarında olduğumuzu gösterdik. Bu apartmanla ilgili belediyemiz hemen yapı kararını aldık. Hemen yıkıma başlandı.

*Yaklaşık 1 saat önce 19.00 itibariyle yıkıma başlandı. Yarın biz yıkımı tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum hem Üsküdarımıza hem de bütün şehrimize geçmiş olsun dileklerini iletti, selamlarını iletiyor.

*Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla tıpkı Kartal Orhantepe Mahallemiz Yeşilyurt Apartmanımızda olduğu gibi süratle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın koordinasyonunda bu apartmanımız en kısa zamanda 14 daire sahibine inşallah teslim edilecek.

“50 BİN TL NAKDİ YARDIM”

*Hemen yarın sabah Kaymakamlığımız, İlçe Belediyemiz ve Valiliğimiz 14 daire sahibine 50’şer bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz. Evleri yapılıncaya kadar kira yardımını bakanlığımız üstleniyor.

*Tedbir amaçlı bu gecelik boşaltılan o 4 binadaki vatandaşlarımız başta olmak üzere komşularımızdan camı çerçevesi kırılan, buna benzer hasarları olanlar da az önce Hilmi Başkanımızla Kaymakamımızla değerlendirdik.

*Hilmi Başkanımız sabah erkenden inşallah onların da gereğini yapacak. Tekrar geçmiş olsun diyoruz.  Gerçekten üzüntümüz çok büyük. Lütfi Kırdar’daki ağır yaralı kardeşimize hep birlikte dua ediyoruz.

*En kısa zamanda sağlığına kavuşsun diye dua ediyoruz. Tekrar Çevre Şehircilik ve İklim Bakanımız ve onun koordinasyonunda da buradaki apartmanın hak sahiplerine en kısa zamanda teslimini de bütün hemşerilerimizle beraber yapacağımıza yürekten inanıyorum.

İstanbul'da şiddetli patlama! Yaralılar var İlginizi Çekebilir İstanbul’da şiddetli patlama! Yaralılar var Tartışmalı otelin yıkımına başlandı İlginizi Çekebilir Tartışmalı otelin yıkımına başlandı

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?