Uygulama geliştirmek isteyen "buraya" gelsin

Microsoft Türkiye, ücretsiz uygulama geliştirme okulu Açık Akademi projesini hayata geçirdi. Peki bu proje ile Türkiye’de ne değişecek?

1,5 senelik bir çalışmanın ürünü olan ve Garanti Bankası’nın desteğiyle hayat bulan Açık Akademi etkinliği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen ve Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen’in katılımıyla gerçekleşti.

“TÜRKİYE’DEN SADECE 103 UYGULAMA VAR”

İlk konuşmayı yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, yazılım sektöründe Türkiye’nin çok gerilerde kaldığını, yüzbinlerce uygulama içinde Türkiye’de geliştirilen sadece 103 uygulama olduğunu kaydetti ve ekledi: “Bu rakamı binlere, on binlere çıkarmamız şart”. 185 milyar uygulamanın indirileceğini belirten Özmen’e göre geçen yıl 17,5 milyar dolar olan yazılım sektörünün bu yıl 60 milyar doları bulması bekleniyor.

Dünya teknoloji pazarında Türkiye’nin sadece binde 8 payının bulunduğunu belirten Özmen, bu rakamın hızla artırılması gerektiğinin altını çizdi.

PROJE 1,5 SENEDE HAZIRLANDI

Açık Akademi projesiyle ilgili “Hazırlanması 1,5 senemizi aldı ve bu projeyle gençlere uygulama pazarında kendilerine yer edinmeleri için yeterlilik kazandırmayı amaçlıyoruz” diyen Özmen, sosyal medyayı yoğun bir şekilde tüketen Türk toplumunun sosyal medyaya üreten bir topluma dönüşmesini arzuladıklarını dile getirdi.

Özmen’den sonra söz alan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bilişim teknolojisine adaptasyonu en hızlı şekilde yaşayan Türkiye’de dinamik bilişim kullanıcılarını yazılımcı olmaya yönlendirmenin bu alanda istihdamı artıracağını belirtti. Özen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu üretken yazılımcılar sayesinde zamanın ötesinde yazılımlar üretilip bilişim gücü olma yönünde yapılanma gerçekleşebiliyor, bilişim gücüne dayalı bir girişim ekonomisi yaratılabiliyor. Bu anlamlı projede yer almaktan memnuniyet duyuyoruz.”

YILDIRIM: “25 DOLARA OTOMOBİL SAHİBİ OLABİLİRDİK AMA…”

Son olarak söz alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, şu sözleri kaydetti: “2003 yılından bugüne söylüyoruz: Bilgi toplumu olmamız gerekiyor. Bilgisayar okur yazarlığı ise bilgi toplumu olma aşamasında bir mihenk taşıdır.”

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini kaydeden Yıldırım, Microsoft’un efsane patronu Bill Gates’in bir sözünü de hatırlattı: “Gates, zamanında şunu söylemişti: ‘Eğer otomotiv sektörü bilgi iletişim sektörü kadar hızlı gelişebilseydi, bugün bin km yol yapan ve 25 dolara satılabilen otomobillere biniyor olurduk’. Bilişim dünyasının değişim süreci inanılmaz.”

Açık Akademi’yle ilgili ise Yıldırım “Herkes rağbet etsin, şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu bir bilgi toplumu projesidir. Bu hedefi gerçekleştirecek yüzlerce girişimden bir tanesidir.”

AÇIK AKADEMİ İLE NE AMAÇLANIYOR

Verilen bilgiye göre, Türkiye’nin ilk ve tek herkese açık, ücretsiz uygulama geliştirme yazılım okulu olan Açık Akademi, Türkiye’nin genç ve dinamik bilişim kullanıcılarını uygulama geliştirici olmaya yönlendirecek.

Üç farklı eğitim seviyesinin bulunduğu Açık Akademi’den, hem uygulama ve/veya yazılım geliştirmeye başlamak isteyenler, hem de profesyonel anlamda uygulama geliştiren profesyoneller faydalanabilecek.

Ana hedefi ”mezun olanlar arasından Bill Gates’ler yaratabilmek” şeklinde tanımlanan Açık Akademi’de eğitim alanlar, Microsoft’un platformlarına yönelik uygulama ve yazılım geliştirebilecek.

Açık Akademi’den mezun olan kullanıcılar geliştirdikleri uygulamaları Windows Phone, Windows 8 ve Windows Azure uygulamalarının yer aldığı Marketplace platformları üzerinden satabilme imkanı bulacak.

NASIL ÜYE OLURUM

Açık Akademi’nin anasayfasına girereküyelik hesabı açabiliyorsunuz. Ancak isteyen Facebook hesabıyla veya Windows Live hesabıyla da sisteme giriş yapabiliyor. Sisteme giren kullanıcı eğitime başlayabiliyor. Ancak içerik Flash uygulamasıyla hazırlandığından Flash kurulu bir cihazın kullanılması gerekiyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?