Uzayda kadın egemenliği

İki kozmonot ve bir astronotun dünyaya dönmesinin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’nun komutası bir kadına teslim edildi. Amerikalı astronot Sunita Williams, bir uzay misyonuna komuta eden ikinci kadın oldu.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) 123 günlük görev süreleri tamamlanan ikisi Rus biri Amerikalı üç uzay bilimcisini taşıyan Soyuz kapsülü önceki gün Kazakistan’da sorunsuz iniş yaptı. Rus kozmonotlar Genadi Padalka ve Sergey Revin ile Amerikalı Joe Acaba’yı taşıyan kapsül, önceki gün ISS, Kenya üzerindeyken istasyondan ayrılıp üç saatlik bir yolculuğun ardından sabah saatlerinde Kazakistan’ın uçsuz bucaksız düzlüklerinden birine yumuşak iniş yaptı. Aylardır düşük yerçekimli ortamda yaşayan uzay insanları, kapsülden çıkartıldıktan sonra tekerlekli sandalyeye yerleştirildi ve Rus Mi-8 helikopterleriyle en yakın yerleşim yeri olan Arkalik’e götürüldü.

UZAYDA EN UZUN KALAN KADIN

Soyuz inişine de komutanlık eden Ruz kozmonot Padalka böylece dördüncü uzay yolculuğunu tamamlamış oldu ve toplam 711 günle uzayda en çok kalan dördüncü insan unvanını kazandı. ISS komutanı Padalka Dünya’ya dönmeden önce görevini NASA astronotu Sunita Williams’a (47) devretti. Böylece Williams, bir uzay misyonuna komuta eden ikinci kadın oldu. İlk kadın komutan, Discovery uzay mekiğine komutanlık yapmış olan 2006’da emekli olan NASA astronotu Eileen Collins’ti. Hintli bir baba ile Sloven bir annenin çocuğu olan Williams, 195 günle şimdiden uzayda en çok kalan kadın unvanını kazanmış durumda. Williams ayrıca en çok uzay yürüyüşü yapan adın unvanına da sahip.

Sunita Williams şimdilik üç kişilik ekibine komuta edecek. Ama gelecek ay Amerikalı Kevin Ford ile Rus kozmonotlar Oleg Novitsky ve Yevgeny Tarelkin aralarına katılacak. Ancak bir ay sonra Rus Yuri Malenchenko ile Japon Aki Hoshide’nin geri dönmesinden sonra ekip dört kişi kalacak.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?