Uzman görüşü; işte, iPad’ın 6 zayıf noktası!

Bilgisayar Mühendisi ve IT teknolojileri uzmanı Zafer Acar, iPad’i sizler için yorumladı ve; ”Güzel bir ürün, ancak havada asılı kalan, 6 konu varki beni iPad almaktan almaktan alı koyuyor” diye görüş bildirdi.

Steve Jobs’un aylarca merakla beklenen ürünü iPodi, 27 Ocak’ta tüketicilere tanıttı. Turkish Journal teknoloji danışmanı ve İkonium firması CEO’su, IT teknolojileri uzmanı Zafer Acar, sizler için iPad’in 6 zayıf noktasını buldu.

Bilgisayar Mühendisi Acar, ”Güzel bir ürün, ancak havada asılı kalan, 6 konu varki beni iPad almaktan almaktan alı koyuyor” diye görüş bildirdi.

iPod için ”Laptop ile iPhone arasında kalan bir alet olarak gözüküyor” diyen Acar, ”böyle bir ürüne ne kadar gerek vardı emin değilim. Bunu zaman gösterecek” ifadesini kullandı.

İşte Acar’ın iPad’te bulduğu 6 eksiklik:

1-İsim: Apple şirketi nedense ürettiği bütün ürünleri iPod’a benzetmek istiyor. iPod müzik için güzel bir ürün ancak herşeyi ona bağlamak da doğru değil. Ben olsam iTablet’i seçerdim. Başka nedenlerle kullanılan ‘pad’leri anımsattığı da işin şakası tabii.

2-Kamera yok. Uracık telefonlarda ve yeni üretilen bütün laptoplarda minik bir ‘web cam’ bulunurken, iPad’ta böyle bir şey yok. Bu da MSN messengerdan ya da Skype gibi görüntülü konuşma imkanı veren programlar kullananlar için hiç de cazip değil. En azından iPhone daki kadar bir tane kamera konulabilirdi.

3-Flash ve swf dosyalarını desteklemiyor. Özellikle biz yabancı ülkelerde yaşayan Türkler Türk tv dizilerini internetten izleyerek takip ediyoruz. Ve hepsi internete flash formatinde yükleniyor. Ayrıca websitelerindeki animasyonlarda flash ile yapılıyor. iPad ile websitelerini takip ederken flash animasyon olan kısımları boş olacak ve animasyonlar oynamayacak. Bu da teknoloji ilerlerken ve büyük iddialarla ortaya çıkarken böyle bir şeyi desteklememesi utanç verici. Flash dünyada en iyi animasyon programı ve en az 5 yıl daha alternafi yok. Microsoft “Silverlite” ile yakalamaya çalışıyor ancak sadece ismi var. Kullanıldığı yer çok az.

4-Çoklu görev “Multitasking” özelliği yok. Yani bir yandan internette surf yaparken diğer yandan da müzik dinleyemeyeceksiniz. İkisinden birini tercih edebilirsiniz.

5-Büyük adaptör. Herşeyin küçülüp avucicine girdiği dünyamızda büyük adaptör üretmek Apple’a yakışmadı. Küçük bir alet ama büyük bir adaptör taşıyacaksınız. Hiç de hoş değil.

6-Sanal Klavyesinde bir yenilik yok. ilk çıkan iPhone’un klavyesi ile aynı. Yazı yazmak çok kolay değil.

Turkishjournal.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?