Uzun yaşamanın sırrı Melis ailesinde

Uzun yaşamın sırrını arayanlar, İtalya’nın Sardinya Adası’nda yaşayan Melis kardeşlerin ‘reçete’sini okuyabilir.

Adanın yüksek bölgelerinden Ogliastra’da yaşayan dokuz kardeş, 818’i bulan toplam yaşlarıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

“Dünyanın en yaşlı kardeşleri”nin en büyüğü Consolata Melis, 105 yaşında. En küçüğü ise 78 yaşındaki Mafalda.

Guardian’a konuşan 89 yaşındaki Alfonso Melis, “Doğal gıda yiyoruz. Bu da çokça ‘minestrone’ diye adlandırılan İtalyan çorbası ve biraz da et anlamına geliyor. Ve her zaman çalışıyoruz” dedi.

99 yaşındaki ablası Claudia da kardeşine hak verdi: “Sadece çalışıp, çorba içip, fasulye ve patates yiyoruz.”

“TORUNLARIMI ANLAMIYORUM”

14 çocuğu, 24 torunu, 25 torununun çocuğu, üç de torunun torunu bulunan 104 yaşındaki Consolata Melis, halen daha yemek pişirip, keçi besliyor.

Consolata Melis, “Torunlarımın çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve süpürgeleri var. ‘Stresliyim’ diye yakındıklarında onları anlamıyorum” dedi.

Sardinya’da 100 yaşın üzerinde 371 kişi yaşıyor. Guinness Rekorlar Kitabı Genel Yayın Yönetmeni Craig Glenday, “Yüz yaşın üstündeki insanların en yoğun olarak yaşadığı bölgenin Ogliastra olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Sardinyalıların nasıl bu kadar uzun yaşadığını çözmeye çalışan bilim insanları, bunu genetik miras, Akdeniz’e özgü beslenme alışkanlıkları ve dinamik bir yaşam tarzına bağladı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?