Vahşi Doğada Yiyecek Bulmanın Sırları

Günümüzde gıdalara ulaşmanın temel yolu bir süpermarketten geçiyor. Ancak son zamanlarda birçok kişi, çiftçilerden  doğrudan ürün almayı ya da kendi imkanlarıyla sebze meyve yetiştirmeyi de denemiyor değil. Bazıları ise işi bir adım daha ileri götürüp, doğada kendiliğinden yetişen bitkileri tanıyıp, onlarla beslenme yolları arıyor.

Tim MacWelch, “tanımadığınız otları yemeden önce iyice araştırın ve emin olun” tavsiyesinde bulunuyor: “Sizi zehirleyebilecek sayısız bitki türü var.”

Gençlik yıllarından beri ormanlarda kamp yapan MacWelch zor koşullarda yaşamanın yollarını iyi bilenlerden: “Eğer, ihtiyacım olan herşeyi doğada bulabiliyorsam, kampa giderken yanımda çok şey taşımamam gerektiğini öğrendim”

MacWelch, 1997’den bu yana ders veriyor, bilgisini paylaşıyor.

Doğada ne bulursanız bulun, yıkamadan yemeyin.

MacWelch’in bugünkü sınıfında iki öğrencisi var ama bazen sınıflar 12 kişiye çıkıyor.

Öğrencilerden Bob Heilen, “Olağanüstü bir durum oluştuğunda, kendi yiyeceğimi nasıl bulabileceğimi öğrenmek  ve bunu nasıl yapacaklarını aileme de öğretmek istiyorum,” şeklinde konuşuyor.

Tamae Heilen ise, “Bir süre önce yemeklerimde yabani otlar kullanmaya başladım, bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum” diyor.

MacWelch, dört hektarlık bir alanda, hangi yabani otların yenilebilir olduğunu öğretiyor.

MacWelch, yabani ot ve meyve toplarken çok dikkat etmek gerektiğini söylüyor.

Tamai Heilen, “Kuşburnu harika görünüyor, daha önce görmüştüm, ama yenilebileceğini bilmiyordum,” diyor.

MacWelch, bazı öğrencilerinin yeni tatlar aradıkları için yabani otları tercih ettiğini belirtiyor: “Dükkanlarda satılmayan, sayısız değişik tat var doğada.”

MacWelch, öğrencilerine doğada aradıkları herşeyi bulabileceklerini öğretmede kararlı görünüyor.

(VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?