Vampir mi?! Jaws mı?! Kovboylar mı?!

Dünyanın en eski film stüdyolarında gezimiz başlıyor! Daha stüdyoların kapısında  başlıyor büyük bir kalabalık. Hava güzel, güneşli… Harika bir hafta sonu geçirmek isteyenler için bol eğlenceli bir seçenek burası. Biletlerimizi alıyoruz, stüdyolara giriyoruz ve haritamız elimizde turumuz başlıyor.

İlk önce bir kovboy atı dikkatimizi çekiyor. Bir de bakıyoruz Amerikan kovboy filmlerindeki restoranlardan birinin önündeyiz sanki. Haftanın her günü açıklarmış, 3 öğün yemek varmış. Fotoğrafımızı çekiyor, yolumuza devam ediyoruz derken… Bir vampir! E hani kovboyların mekanıydı burası, bu vampir de nerden çıktı şimdi?

Vampirle pek iyi anlaşamadık. Tam kurtuldum derken bir de bakıyorum Jaws da burada! Amerikan filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz birçok karakter bu studioda. Hatta o kadar ki, Curious George’tan Geleceğe Dönüş filminin unutulmaz doktoru ve Marty’nin arkadaşı Emmett Brown bile orada. Daha sonra gideceğimiz 50 dakikalık studio turunda, Marty’nin arabasını da görüyoruz.

Dr. Brown beni geleceğe götürebileceğini söylüyor, gitmiyorum :) Saatini gösteriyor, zamanın değerini bil diyor. Annemle babamla tanışıyor, ben de bu anı ölümsüzleştiriyorum.

 

Sonra stüdyo turumuza başlıyoruz. Biz tur otobüsümüzle gezerken, bir tarafta film çekliyor. Otobüsümüz duruyor, derin bir sessizlik. Sıkıcı geçen bir bekleyişin ardından yolumuza devam ediyoruz.

Turda neler var?

13 farklı stüdyoyu geziyoruz, bu stüdyoların hepsi Steven Spielberg’in yaratıcı danışmanlığında inşa ettirilmiş. Studio turumuzun video hostu da başarılı komedyen Jimmy Fallon.

Yolda 3D King Kong filmindeki ormanda geziyoruz, Truman Show gibi filmlerde kullanılan yapay göllerden geçiyoruz, Tom Cruise’un dünyalar savaşı filmindeki uçak enkazını görüyoruz, Desperate Housewives dizisinin evlerinin bulunduğu caddeden geçiyoruz.

Bunların arasında en ilginç olanı ise, hangar gibi bir studionun içine girdiğimiz ve aynı anda hem yangın, hem deprem, hem sel effectlerinin nasıl yaratıldığını, çatlayan yollardan düşen bir kamyonun gösteri sonunda nasıl kendi yerine geri göndüğünü görmekti.

Canım Annem ve Babam Universal Studio’ları turunu sonlandırırken bir sürpriz yaptılar ve Canım Çikom ve bana birer oscar heykeli aldılar. Benimkisi ” Best daughter of the year.” Abiminkisi ise ” Best son of the year.” Küçük bir problemimiz oldu, İstanbul’a dönerlerken benim oscar ödülümü de götürmüşler :) Abiminkisi ise Dubai’de.

Hep beraber keyifle geçirdiğimiz bir günün ardından tekrar düştük evimizin yollarına.

Yeni anılar edindik kendimize, yeni fotoğraflarımız oldu bundan yıllar sonra albümlerimizi açıp baktığımızda yüzümüzde hoş bir tebessüm bıraksın diye… 

İrem Akdere / Orange County
[email protected]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?