Van için dev kampanya

Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Eğitim Vakfı ve Turkcell bir araya geldi, Van için eğitim adına önemli bir adım atıldı. Van’da meydana gelen deprem sonrası oluşan ihtiyaçlara cevap vermek adına harekete geçen ve ihtiyaçlara cevap vermek için 5 milyon TL bağışlayan Turkcell, Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu inşa etmek ve öğrencilere burs vermek için kolları sıvadı.

Projeyle ilgili ilk sözü alan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, şunları kaydetti: “Türkiye’nin ve Van’ın deprem gibi felaketlere yenilmeyeceğini gördük. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile birlikte Van’ın yaralarını sarmaya karar verdik. 23 Ekim Saat 13.41’de meydana gelen 7.2 şiddetindeki deprem Van’ı vurduğunda yurtdışındaydım ve bunu SMS ile öğrenebildim. Turkcell adına ilk yaptığımız iş ise Van’da iletişimin kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlamaktı.”

“112 ACİL’E SMS GÖNDEREN VATANDAŞLARIMIZ OLDU”

112 Acil’e yıkılan binaların altında kalan depremzedelerin SMS attığına dikkat çeken Ciliv, 112’nin sadece ses üzerinden hizmet verdiğini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekibimiz depremzedelerin 112’ye SMS attığını fark edince gece gündüz çalışıp o SMS’leri çözmeye çalıştı ve bu doğrultuda 65 vatandaşımız hayatta kalmayı başardı.”

Öğretmen ve öğrencilere odaklandıklarını belirten Ciliv, projeyi şu sözlerle anlattı: “MEB, bize 5 dönümlük bir arazi tahsis etti ve üzerine öğretmenlerin oturacağı 2+1 daireler inşa edeceğiz. Elbette bu araziyle yetinmeyeceğiz; zira zaman içinde arazi de büyüyecek, inşa edilen yapıların sayısı da artacak. İlk etapta 100 öğretmene ev vermeye başlıyoruz. Bu evler elbette depreme dayanıklı ve hızlı internet altyapısına sahip. Bunun dışında öğrencilerimiz için de öğrendi yurdu inşa ediyoruz. Başka bir arazide yükselecek bu yurtlar 100 öğrenci kapasiteli Hedefimiz Mart ayında bu yapıların temelini atmak ve gelecek öğretim yılının başladığı tarih olan Eylül’e kadar bu binaları yetiştirmek.”

PROJEYE VATANDAŞLAR NASIL KATKIDA BULUNACAK

Proje kapsamında Türkiye Kumbarası adı verilen sisteme Türkiye genelindeki vatandaşlar bağışta bulunabilecek. 5283’e VAN yazarak vatandaşlar 5 TL’yi bağışlama şansına sahip. Turkiyekumbarasi.com üzerinden de bağış yapabile vatandaşlar, bağış yaptıkları kişiyi site üzerinden görebilecek.

60 BİN TL BAĞIŞLAYANIN İSİMLERİ YURTLARA VERİLECEK

Projeye 60 bin TL bağışta bulunan vatandaşların isimleri yurtlara verilirken, bu şekilde vatandaşlar kendi adlarına öğretmen ve öğrencilere bina yaptırmış olacak.

DİNÇER: “İKİNCİ DEPREM PSİOKOLOJİK OLARAK BİZİ YIKTI”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, konuşmasında eğitimin önemine dikkat çekti ve şu sözleri dile getirdi: “Van’da iktisadi hayatın canlanmasını beklemeden eğitim ile tekrar Van’ı ayağa kaldırabiliriz. Neredeyse depremden 20 gün sonra tüm ekibimle birlikte oradaydım. Her okula 3 kişilik özel ekipler girmiş, okullarda eğitim yapılıp yapılmayacağı tespit edilmişti. Depremden 1.5 ay sonra eğitime başlamayı hedefledik; ancak ikinci depremin olmasıyla hem fiziken hem de psikolojik olarak yıkıldık. Kaybettiğimiz öğretmenlerimiz, şehri terk eden çocuklar içimizde derin yaralar bıraktı.”

İkinci depremin ardından Van’daki 159 okulu kullanmamaya karar verdiklerini belirten Dinçer, sözlerini şöyle sürdürü: “Depremden sonra güzel şeyler de oldu. Yüzlerce öğretmenimiz ihtiyaç duyulan sosyal sorumluluk alanlarında gönüllü olarak çalıştılar. Sonuç olarak ne kadar fiziki altyapınızı olursa olsun önemli olan öğretmenlerimizdir; zira onlar eğitimin çekirdeğini oluşturuyor.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?