fbpx
Anasayfa Haberler Amerika Vaşington Büyükelçisi Tan’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Vaşington Büyükelçisi Tan’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Vaşington Büyükelçisi Namık Tan

T.C. Vaşington Büyükelçisi Namık Tan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı 

Türk-Amerikan Toplumunun değerli üyeleri, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. Yıldönümünü sizlerle birlikte kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşamaktayım.

Atatürk’ün önderliğinde yürütülen istiklal mücadelemiz, bundan tam 90 yıl önce Cumhuriyetimizin kurulmasıyla taçlandırılmıştır. Milletimizin kendi iradesi doğrultusunda yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyetimizin kurulması, ülkemizin istikametini belirleyen en önemli adımı teşkil etmiştir.

Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu yüce Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum. Kuruluşundan bu yana geçen 90 yılda Cumhuriyetimiz, Atatürk’ün belirlediği muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda önemli mesafeler kaydetmiştir. Demokratik ve laik yapısı, insan hakları müktesebatına bağlılığı, güçlü ekonomisi, genç ve dinamik nüfusuyla ülkemiz bugün çevresine ilham veren, istikrar ve refah yayan bir ülke konumundadır.

90 yılda kaydedilen tüm bu atılımların zeminini yaratan Cumhuriyetimiz, hepimizin koruması ve yaşatması gereken en değerli ortak varlığımızdır. Milletimizin birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde, Cumhuriyetimizi nitelikleri ve kazanımlarıyla daha da ileriye taşıyacağına olan inancım tamdır.

Amerika’yı yurt edinmiş bulunan Amerikan Türk toplumunun da bu hedef doğrultusunda birlik ve beraberlik içinde hareket etmeyi sürdüreceğine, ayrıca Türk-Amerikan ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi için çaba sarfetmeye devam edeceğine inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin bu en büyük bayramı olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı içtenlikle kutluyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Namık TAN

T.C Vaşington Büyükelçi 

 

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?