Vatikan’dan onay çıktı, mafya babasının mezarı açılıyor

Roma’da 1980’li yıllardaterör estiren ve 22 yıl önce ölen ünlü Magliana çetesinin lideri De Pedis’in mezarında başka ceset kalıntılarına da ulaşıldığı öne sürülürken, kalıntıların Emanuela Orlandi’ye ait olup olmadığı, DNA testi sonrasında belli olacak. Mezarın açılmasını Emanuela Orlandi’nin ağabeyi Pietro Orlandi de izledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orlandi, savcılığın, bu olayı aydınlatma isteğini ortaya koyduğunu söyledi.

Roma Savcısı Giancarlo Capaldo, İtalya’da sürdürülen soruşturma kapsamındaVatikan’da para karşılığı St. Apollinare Bazilikası’na gömülen mafya babasının mezarı, açıldı. İki hafta önce De Pedis’in, papaların yanındaki St. Apollianre Bazilakası’na gömülmek için Vatikan’a yüz binlerce euro rüşvet verdiği ortaya çıkan İtalya’nın ünlü çetesi Magliana’nın lideri Enrica de Pedis’in cesedinden soruşturma için parça alındı. Orlandi’nin mafya tarafından kaçırılıp öldürüldükten sonra Pedis’in yanına gömüldüğü iddiaları üzerine yapılan kazı ardından Adli tıp uzmanları cesetten aldıkları parça aldı. Bu parçalar Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde incelenecek.

Papa İkinci Jean Paul’e suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca da Orlandi’nin o dönem kendisiyle takas yapılmak üzere kaçırıldığını öne sürmüştü. İtalya’da 1983 yılında kaybolan Orlandi’nin ağabeyi Pietro, mezarda sadece bir erkek cesedi bulunduğunu belirtirken bunun soruşturma için önemli bir adım olduğunu, Vatikan’ın bundan sonra da kardeşinin cinayetinin aydınlatılması için elinden geleni yapacağını beklediğini söyledi. Vatikan üzerinde Pedis konusunda baskılar, nisan başında Savcı Giancarlo Capaldo’nun yetkililerin Pedis ile Vatikan arasındaki ilişkiye ve 1983 yılında ortadan kaybolan Emanuela Orlandi’nin cinayetine dair daha fazla şey bildiklerini iddia etmesi ile artmıştı.

TARTIŞMALI MEZAR BAZİLİKADAN TAŞINACAK

Bazı din adamlarının, mafyadan rüşvet alarak, bazilikaya gömülmesine izin verdiği öne sürülen de Pedis’e ait kemiklerin yapılacak testlerin ardından Roma’daki Prima Porta Mezarlığı’na nakledileceği ifade edildi.

Papaİkinci Jean Paul’ün yanında çalışan Ercole Orlandi’nin kızı, Vatikan vatandaşı Emanuela Orlandi’nin kaybolmasıyla ilgili rafa kaldırılan soruşturma dosyası, De Pedis’in sevgilisi Sabrina Minardi’nin, “Emanuela’yı Enrico kaçırttı” itirafı ve bir TV kanalına telefonla bağlanan ve kimliğini açıklamayan birisinin, “Emanuela’ya ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, De Pedis’in mezarını açın” ihbarı üzerine tekrar değerlendirmeye alınmıştı.

De Pedis’in mezarının açılıp açılmamasına ilişkin tartışma, 2005 yılında bir kişinin, Magliana çetesi liderinin mezarına bakılması durumunda Emanuela Orlandi’nin akıbetinin açıklığa kavuşacağı yönündeki beyanatı, mezarın açılması hususundaki tartışmaları alevlendirmiş, Orlandi’nin naaşının De Pedis’in mezarında olabileceği iddialarını gündeme getirmişti. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?