Voleybol tarihimizin ilk Dünya şampiyonluğunu

Türk sporunda tarihi gün… Yıldız Kız Voleybol Milli Takımımız tarih yazdı… Dünya Şampiyonası Finali’nde Çin’i 3-0 mağlup eden kızlarımız dünya şampiyonu oldu…

2009 yılında Meksika’da düzenlenen şampiyonada finalde yenildiği Çin ile yine finalde karşılaşan kızlarımız rövanşı alarak dünyanın en büyüğü oldu. TVF Başkent SporSalonu’nda oynanan karşılaşmaya fırtına gibi giren kızlarımız, 5-0’lık bir serinin ardından ilk teknik molaya 8-2 önde girdi. Çin’in farkı 9-7 ile 2’ye indirmesinin ardından mola alan yıldız sultanlar, ikinci teknik molaya da 16-13 önde girmeyi başardı. Teknik molanın ardından iyi servis atan millilerimiz 24 dakika süren seti 25-19 kazanarak 1-0 öne geçti.

İkinci set karşılıklı sayılarla başlarken yıldız kızlarımız ilk teknik molaya 8-6 önde girdi. İyi servis atarak rakibinin hızlı hücum kurmasını engelleyen voleybolcularımız iyi de blok yapınca ikinci teknik molaya 16-11 önde girmeyi başardı. Setin son bölümünde de üstünlüğünü devam ettiren kızlarımız, 25-17’lik skorla durumu 2-0 yaptı.

Üçüncü set dengeli başlarken Çin, ilk teknik molaya 8-7 önde girdi. Teknik molanın ardından coşan Şahin Çatma’nın öğrencileri 9-2’lik bir seriyle ikinci teknik molayı 16-10 önde geçti. Çin’in 21-19’luk skorla farkı 2’ye indirmesinin ardından mola alarak rakimizin hızını kestik. Setin son bölümü büyük heyecana sahne olurken Ankaralı sporseverlerin de desteğini arkasına alan yıldız kızlarımız, seti 25-22 alarak maçı 3-0 kazandı ve DÜNYA ŞAMPİYONU oldu.

Voleybolcularımız, Çin galibiyetiyle hem 2009 finalinin hem de 2. turdaki mağlubiyetin rövanşını almış oldu. Şampiyonluğa ulaşan kızlarımız oynadığı 8 maçta sadece gruplarda Çin’e mağlup olmuştu.

Maçın bitmesiyle birlikte kızlarımız büyük bir sevinç yaşadı. Dünya şampiyonu olan kızlarımızın gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

KIZLARIMIZDAN BÜYÜK BAŞARI  – Foto galeri

OYUNCULARIMIZ ÖDÜLE DOYMADI

Milli oyuncumuz Dilara Bağcı, “En iyi manşet alan oyuncu” ile “En iyi libero” ödüllerine layık görüldü. Damla Çakıroğlu ise “En iyi servis atan oyuncu” ödülünü almasının yanı sıra turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi.

50’ŞER ALTIN ÖDÜL

KILIÇ: KIZLARIMIZI ALTINLARA BOĞACAĞIZ

Dünya Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Yıldız Milli Takımı oyuncularının bu başarısı karşılıksız kalmayacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, şampiyonanın ardından yaptığı açıklamada, Dünya şampiyonu olan Yıldız Kız Milli Takımı oyuncularına 25’i bakanlık, 25’i ise başbakanlık tarafından olmak üzere toplam 50’şer cumhuriyet altını verileceğini açıkladı.

Ayrıca Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık da, “Sizin milli takım oyuncularına sürpriz ödülleriniz olacak mı?” sorusuna, “Elbette olacak” dedi. Karabıyık, ödülün ne olacağı konusunda bilgi vermedi.

KARABIYIK: ÇOK MUTLUYUM

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık ise, kızlara, ailelerine ve onları yetiştiren antrenörlere teşekkür ederek çok mutlu olduğunu söyledi.

DAMLA: ARKADAŞLARIMLA GURUR DUYUYORUM

Şampiyonlukta payı büyük olan kaptan Damla Çakıroğlu, başta ailesi olmak üzere herkese teşekkür ettiğini ve takım arkadaşlarıyla gurur duyduğunu ifade etti. Damla’nın babası ve aynı zamanda Türk Telekom Basketbol Takımı Eski Antrenörü Merih Çakıroğlu ise, iki yıldır kızının Avrupa ve Dünya Şampiyonası’na hazırlandığını ve sonunda başarıyı hakettiğini dile getirdi.

“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

Türkiye Yıldız Kız Voleybol Mill Takımı Şahin Çatma, “Dünya Şampiyonu olmak istiloryuk. Grupta Çin’e yenilmiştik. Bu sefer Çin’i yeneceğimizi biliyorduk. Sözün bittiği yerdeyiz. Çok güçlü bir takımız. Voleybol federasyonu çok iyi işler yapıyor. Biz bir simgeyiz. Bundan sonra da madalyalar devam edecek” dedi.

YILDIZ KIZLAR DÜNYA ŞAMPİYONU / WEB TV    (Hurriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?