Vostok suyu mu musluk suyu mu

Rus bilimadamlarının bu ay Antarktika’daki buzulaltı gölü Vostok’tan aldığı bildirilen, 20 milyon yıl gizli kalmış suyun bir kısmı, bu keşiften büyük memnuniyet duyan Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e götürüldü.

Putin dün kendisine küçük bir törenle takdim edilen suyu bir süre inceledi, ardından “Milyonlarca yılın sırrı bu kabın içerisinde saklı” diyerek gazetecilere de yakından gösterdi. Ancak 1 milyon yıllık olduğu sanılan “Vostok suyunun” özel kabında 5 Aralık 2011 damgası vardı. Oysa Rusya Arktik ve Antarktika Enstitüsü, Vostok Gölü’ne 5 Şubat 2012’de ulaşıldığını açıklamıştı. Bu nedenle Putin’e getirilen su, “Ruslar şimdi mi yalan söylüyor, yoksa ay başında yapılan açıklama mı gerçek dışıydı” tartışmasını başlattı. Rus yetkililer “Ortada aldatmaca yok. Başbakan Putin’e getirilen kaptaki su eski tarihe ait olmasına rağmen yine Vostok suyu. Çünkü buz tabakasının son metrelerinden eritilerek elde edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Rusya bilim insanları, 20 yıllık uğraşın ardından geçen pazar Antarktika’da deniz seviyesinin yaklaşık 4 kilometre altında bulunan, 20 milyon yıl gizli kalmış devasa bir buzulaltı gölü olan Vostok’a ulaşmıştı. Keşif çok önemliydi çünkü dünya yüzeyinin altındaki kadim ve bilinmeyen yaşama ışık tutacaktı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?