Washington Post: Erdoğan, Hamaney ve Obama’nın arabulucusu

(ANKA)

Washington Post’un tanınmış köşe yazarı David Ignatius, Erdoğan’ın son İran ziyareti sırasında ABD Başkanı Barack Omaba’nın bir mesajını, dini lider Ali Hamaney’e ilettiğini öne sürdü.

Ignatius, hem Obama ile görüşmesinde hem de İran’a ziyaretinde Erdoğan’a MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın eşlik etmesini, “Erdoğan’ın arabulucu rolünün bir işareti” olarak yorumladı.

David Ignatius, “Obama’nın İran’a Sinyali” başlığını kullandığı yazısında ABD Başkanı Obama’nın, İran dini lideri Hamaney’in, ülkesinin “asla nükleer silahların peşinde olmayacağı” yönündeki açıklamasını destekleyebilmesi halinde, ABD’nin bir İran sivil nükleer programını kabul edeceği işareti verdiğini öne sürdü.

Ünlü yazar, Obama’nın Erdoğan’dan, İranlılara barışçıl bir çözüm için zamanın tükendiğini, müzakerelerin sunduğu fırsat penceresinden yararlanmaları gerektiğini anlatmasını istediğini belirttikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erdoğan’ın, Obama’nın görüşlerini Hamaney’e ileteceği yanıtını verdiği belirtiliyor ve İranlı liderle ile buluştuğunda bunu yaptığına inanılıyor.”

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?