fbpx
Anasayfa Haberler Amerika Washington’a giden Suriye dosyası

Washington’a giden Suriye dosyası

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun pazartesi günü ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Savunma Bakanı Leon Panetta’yla yapacağı görüşmede, Türk tarafının görüşleri olarak sunulacak Suriye dosyasının ayrıntıları belli oldu.

Dosyadan bazı ayrıntılar şöyle:

– Türkiye açısından, Suriye’de yaşanan gelişmelerin öncelikle olumsuzluklardan en çok etkilenecek olan bölge ülkelerince yönetilmesi büyük önem taşıyor.

– Bu sürecin Batılı bir başkentte yapılanması bölge halklarında ‘NATO ve AB, bölge kaderini yeniden çiziyor’ tepkilerine neden olur.

– Uluslararası konferansa AB de davet edilecek. Libya’daki gibi tek başına hareket etmesini ve gelişmelere göre oluşabilecek uluslararası koalisyonun liderliği rolüne soyunmasını önlemek için Fransa, AB heyeti içinde yer almalı.

– Rusya da Suriye’deki gelişmelerin artık rayından çıktığını ve dikiş tutmayacağını biliyor. Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde vetodan vazgeçmesini sağlamak için Türkiye, İtalya ile birlikte çalışacak.

– Rusya’nın da uluslararası konferansa katılımı çok önemli. Rusya’nın durumu dikkate alınarak konferans, Esad yönetimini devirmeyi planlıyormuş gibi değil, Suriye halkının acılarını dindirmek için takdim edilmeli.

– BMGK’de Rusya ve Çin veto kartını oynamaya devam ettikleri takdirde, Arap Ligi, uluslararası konferansın en etkin rol üstlenen tarafı olmalı. Uluslararası konferans dünya kamuoyuna BMGK’ye karşı alternatif bir oluşum olarak yansıtılmamalı.

– Tampon bölge en son aşama olarak görülmeli. Tampon bölgenin oluşturulabilmesi için muhaliflerin önce Türkiye sınır bölgelerini ele geçirmeleri ve sınırın çatışmalardan arınması gerekir. Tampon bölge tamamen insani amaçlı olmalı.”

Fransa’dan Türkiye’ye Suriye desteği

Fransa, Türkiye’nin Suriye konusunda uluslararası konferans düzenlenmesi önerisine destek verdiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, Türkiye’nin önerisine ülkesinin sıcak baktığını bildirdi. Valero, Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin, başta Ahmet Davutoğlu da aralarında olmak üzere, Suriye’deki baskı rejiminin sona erdirilmesini isteyen meslektaşlarıyla temas içinde olduğunu ifade etti.. (Hürriyet)

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?