Washington’da NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı

NATO üyesi 29 ülkenin dışişleri bakanı, ittifakın 70’inci yıl dönümünü kapsamında 3-4 Nisan tarihlerinde Washington’da bir araya geliyor. Toplantıda Rusya, Afganistan, terörle mücadele ve yük paylaşımı gibi konular ele alacak.

Dışişleri bakanları, iki gün sürecek toplantının ilk gününde ABD Kongresi’nde düzenlenecek oturuma katılacak, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg burada ittifak adına bir konuşma yapacak.

Aynı akşam katılımcılar, 1949’da Kuzey Atlantik Anlaşması’nın imzalandığı Mellon Auditorium’da bir araya gelerek, “70 yıldır süren barış ve refahı” kutlayacak.

Rusya’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı ihlal etmesi, Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ve Kerç Boğazı’nda Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerginlik nedeniyle toplantının ana gündem maddesinin Rusya olması bekleniyor.

NATO’nun terörle mücadeleye ilişkin çalışmalarının görüşüleceği toplantıda, Afganistan’daki durumun da ele alınması bekleniyor.

Toplantıda, transatlantik bağın, ittifak dayanışmasının ve uyumunun yanı sıra, geçmiş deneyimler ışığında, NATO’nun güncel güvenlik sınamalarına mukabele edebilme yeteneğinin korunmasına da vurgu yapılması öngörülüyor.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil edeceği toplantıda, Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması ve ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçakları projesiyle bağlantılı ekipman sevkiyatını durdurması da ele alınması bekleniyor.

NATO dışişleri bakanlarının, toplantıyı yük paylaşımını görüşerek kapatması öngörülüyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?