Washington’ta Türk Kültürü Miras Ayı başladı

amerika turk kulturu miras ayi

ABD’de 2. kez gerçekleştirilen “Türk Kültürü Miras Ayı” dolayısıyla Kongre’de açılış resepsiyonu düzenlendi.

Washington Türk Amerikan Derneği (ATA-DC) ve Meridian International Center ortaklığında Temsilciler Meclisi’nin çalışma binalarından Rayburn’de düzenlenen etkinliğin açılış resepsiyonuna, aralarında Washington D.C. Belediye Başkanı Vincent Gray, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan’ın da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Büyükelçi Tan, resepsiyonda yaptığı konuşmada, böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye ile ABD arasında derin ilişkilerin, demokrasi, insan hakları ve hukuk kuralları gibi ortak vizyona sahip olduğunu ifade eden Büyükelçi Tan, son yıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğine vurgu yaptı.

Tan, iki ülke arasındaki halihazırda var olan ilişkileri daha da geliştirmek için çabalayacaklarını kaydetti.

Washington D.C. Belediye Başkanı Vincent Gray de Türklerle birçok noktada ortak çalışmalarının olduğunu söyledi.

Türkiye’den İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarının kendilerini ziyaret ettiğini anlatan Gray, 2020 Olimpiyatları’nda İstanbul’un kaybetmesine üzüldüğünü ifade etti. Madrid ve Tokyo’nun daha önce olimpiyatlara ev sahipliği yaptığını hatırlatan Gray, “Olimpiyatların Türkiye’de düzenlenmesini çok istiyordum” diye konuştu.

Washington ve çevre eyaletlerde bir ay boyunca devam edecek etkinlik, 11. Geleneksel Türk Festivali ile son bulacak. Kültürel, sosyal ve eğitici etkinlikler aracılığıyla Türk kültürü, gelenek ve görenekleri anlatılacak.

(AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?