WATCH-US Türk-Amerikan Ticaret Odası ’nda Yeni Başkan Ahmet Önerbay

WATCH-US Türk-Amerikan Ticaret Odası ’nda Yeni Başkan Ahmet Önerbay.  Geçtiğimiz günlerde Türk American Ticaret Odası (WATCH-US) genel kurulunu gerçekleştirdi.

WATCH-US Türk-Amerikan Ticaret Odası’nda Yeni Başkan Ahmet Önerbay

Geçtiğimiz günlerde Türk American Ticaret Odası (WATCH-US) genel kurulunu gerçekleştirdi.

Genel kurul sonrası, kamuoyunun yakından tanıdığı Ahmet Önerbay başkanlık görevini Dr. Gürkan Süzer’den devraldı.

Daha önce birçok kuruluş ve derneklerde üst düzey yöneticilik ve başkanlık yapan işadamı Ahmet Önerbay güçlü bir yönetim kurulu oluşturarak başkanlık görevine resmen başladı.

Genel başkan yardımcılığını Kütahya Porcelen ABD distribütörü ve farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketler grubunun sahibi Oral Yılmaz’ın üstlendiği Ticaret Odası’nda birbirinden tanınmış üstdüzey kişiler yer almakta.

Los Angeles eski Ticaret Ataşesi Gürkan Süzer’in eski başkan olarak yer aldığı yönetim kurulunda UPS Business Development bölge müdürü Betty Berna Topuzlu, Los Angeles ve çevresinin ünlü Emlakçısı Kerem Oral, yine vergi konularında uzman Avukat Neil Chilingirian, yaşam koçu Yeşim Avunduk ve Türkiye temsilcisi olarak işadamı Melih Özmen yer alıyor.

Genel kurul sonrası kısa bir açıklama yapan başkan Ahmet Önerbay; güçlü bir yönetim kurulu oluşturduklarını belirterek, önümüzdeki günlerde Türk Amerikan Ticari ilişkilerinde yeni bir döneme girileceğini ve bu dönemde WATCH-US‘in önemli bir rol üsteneceğini belirtti. Şu anda üzerinde çalıştıkları bir çok projeyi çok kısa zamanda hayata geçireceklerini dile getiren yeni başkan, Ticaret Odası olarak Türkiye-ABD arasında köprü görevini üsleneceklerini ve Türk Amerikan Ticaret hacimin genişlemesi için çaba sarfedeceklerini ifade etti.

Watch-US Ahmet Onerbay Baskan

 Ahmet Önerbay kimdir?

Ahmet Önerbay, Türk Amerikan toplumuna yıllardı katkılarda bulunmuş ve Türk komuoyunun yakından tanıdığı bir isim.

Başkan Ahmet Önerbay işadamı kimliğinin yanı sıra Tarihçi yönüylede on plana çıkmakta. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümü mezunu olan ve New York Şehir Üniversitesi’nde (CUNY) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanlarında master yapmış olan Ahmet Önerbay çeşitli gazete ve dergilerde bu alanlarla ilgili yazılar yazmış ve konferanslar vermiştir. Bir çok şirketin kuruculuğunu ve üst düzey yöneticilini yapmış olan Ahmet Önerbay halen merkezi Los Angeles‘ta olan büyük bir işletmenin CEO ’luğunu yürütmektedir.

Ahmet Önerbay geçmiş dönemlerde bir çok dernek ve kuruluşta çeşitli görevler üstlenmiş ve Türk toplumuna faydalı birçok işe imza atmıştır. Bunlar arasında Arizona’da Hacı Ali’nin türbesinin ortaya çıkartılıp bilinmesi ve tanıtılması, Türkiye ve ABD arasına bazı ürünlerde ABD’nin uyguladığı gümrük vergisinin kaldırılması, Los Angeles’a Türk kütüphanesi kurulması, Los Angeles’a Atatürk ve Kurtuluş Savaşı anıtı yapma projesinin başlatılması ve yine Los Angeles’a bir Türk Ormanı kurulması gibi bir çok çalışma yer almaktadır.

Ahmet Önerbay geçtiğimiz dönemlerde Los Angeles Türk Amerikan Derneği (LATAA) yönetim kurulu üyeliği, 2012-2014 yılları arası yine aynı derneğin başkanlığı, Galatasaray California Derneği’nin kurucu üyeliği ve Güney California Türk Amerikan Dernekleri Birliği (ATASC) yönetim kurulu direktörlüğü görevlerini üstlenmişti.

Kurucu genel kurul üyesi olduğu ve geçtiğimiz son 3 yıl da genel başkan yardımcılığını yaptığı Türk Amerikan Ticaret Odası (WATCH-US) başkanlık görevini yürütecek olan başkan Ahmet Önerbay’a Alaturka Online olarak başarılar diliyoruz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?