web-summit-2016

Farklılıkları ve büyük oynaması Web Summit’i eşsiz kılıyor. Web Summit 2016 Güncesi. Ayşe Şebnem Sarı Önerbay yazdı.

Web Summit 2016 Güncesi

Web ağları, gerçekten hayatımıza ağlarını örmüş durumda. Bu koşullar altında bize düşen, arkamıza yaslanıp, kahvemizi yudumlarken, Nasdaq’ı takip etmek, Facebook’ta yıllar önceki sınıf arkadaşımızı bulmak, Tinder’da yeni bir date ayarlamak, Twitter’da konuşurken, Instagram’da fotoğraf paylaşmak. Okuduklarınız baya tanıdık geliyor olmalı çünkü tüm bunlar birçoğumuz için rutin haline geldi.

İşte bu yüzden, bilim ve teknolojinin yeri ve önemini vurgulamak üzere, 7-10 Kasım 2016 tarihleri arasında, 166 ülkeden 50.000’den fazla katılımcıyla, Lizbon’da gerçekleşen “Web Summit” internet ve teknoloji dünyasından birçok profesyonel, girişimci ve yatırımcıyı biraraya getirdi. Yeni icatlar tanıtılırken, bilim ve teknolojinin, sosyal medya ve uygulamaların, bireylere etkisi, gelişen dünyada ki çerçevesi, demokrasi ve insan haklarıyla ilişkisi dahil, geniş çaplı bir konu yelpazesini katılımcılarıyla tartışmaya açtı.

Peki “Web Summit” Nedir?

Web Summit, son altı yıldır devam eden bir zirve. Başladığı ilk maratonu 400 kişilik bir katılımcıyla kapatırken, şimdiler de on binleri ağırlayan bir platform olarak tanımlamak mümkün. Oldukça ses getiren ve böylesine hızlı bir büyüme gösteren bu zirve, “Avrupa’nın en büyük ve en önemli teknoloji pazarı” olarak tanımlanıyor. Konusunda uzman konuşmacılarla (CEO, CTO, CRO, VP, CMO, Founders, Investors…) kendilerini geliştirme olanağı yakalayan katılımcılar, aynı zamanda kendi girişimlerini de görücüye çıkarıp, yatırımcılara tanıtıp, pazarlayabilecekleri, seslerini duyurabilecekleri samimi bir ortamda bulunarak, teknolojinin her nimetinden yararlanılan bir pota altında buluşuyorlar.

Bu zirvenin en çarpıcı yönünün, kolaylıkla dinleme olanağı bulamayacağımız dev isimleri izleyici ve dinleyici ile samimi bir atmosferde buluşturması olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Farklılıkları ve büyük oynaması Web Summit’i eşsiz kılıyor. Dünyanın ilk ve en büyük tam elektronik hisse senedi borsası Nasdaq’i Ceo Robert Greifeld’dan dinleyip, günlük açılışını Bruce Aust ile yaparken, Lizbon’daki bir kalabalık içinden Times Square’da ki dev ekranlara el sallamak ve dünyanın bir başka köşesinde, bir başka şehrinde aynı anda, canlı canlı olabilmek, muhteşem bir duygu.

Facebook ve Instagram

Günümüzün en büyük iki fenomeni.

steve-anderson-web-summit-2016

Instagram yaratıcılarından Steve Anderson’da yaratıcılığın ve girişimciliğin sırlarını paylaşmak üzere oradaydı. Hiçbir başarının tesadüf olmadığını, her başarının altında büyük bir emeğin olduğunu aktaran Anderson, kendi kişisel çalışma metodunun ise farklı biçimde işlediğini, takım çalışmasıyla değil, yalnızken daha büyük düşünebildiğini vurguladı. Fakat, herkesin kendi çalışma biçimini, kendisinin yaratması gerektiğini de konuşmalarına ekledi.

Facebook, bugün sosyal medyanın en ses getiren, en büyük yapılanmalarından biri olarak yoluna devam ediyor. Facebook Messenger sorumlusu, Paypal’den Facebook’a transfer olan, David Marcus, Facebook’un Messenger geçiş sürecinde ve botlarla ilgili yaşadığı sıkıntıların, her yeni web sitesinin ya da uygulamanın yaşabileceği bir durum olacağını dile getirdi. Şu an,  34.000 aktif chatbot’un varlığı dikkat çekici. Bunların pazarlama ve ürün tanıtımıyla ilişkisi ve başarısı büyük olsa da, problemler yaşanmaya devam ediyor. Dolayısıyla, Messenger müşteri ilişkilerinin, birçok büyük şirketin müşteri ilişkileri departmanlarından daha da gelişkin olduğunu bununda yaşanan negatiflikleri, pozitife çevirebilmek için iyi bir neden olduğunu da Marcus sözlerine eklemekte çekinmiyor.

Son yıllarda halkla ilişkiler ve reklam dünyasında, teknoloji boyutlu değişimlerin yaşanıp yaşanmadığı bir diğer münazara konusu olarak tartışıldı. Halkla ilişkilerin önde gelen isimlerinden Publicis Groupe Ceo’su Maurice Levy, Facebook Cmo’su Garry Briggs, Forbes Cmo’su Tom Davis, The Information’dan Tom Dotan oturum başkanlığında reklam ve tanıtım dünyasının değişen yapısına ve geleceğine dair çok önemli değerlemelerde bulundular.

web-summit-2016-1

Oturum da ele alınan konu, özellikle reklam ve pazarlama taktiklerinin öncesi ve evrilen doğası oldu. Tom Davis, daha önceki taktik ve stratejilerde klasik yaklaşımın kullanıldığını, hedef kitlenin, verilmek istenen mesajın sürekli tekrarı ile, tek yönlü, adeta beyin yıkamak suretiyle iknası olduğunu, bunun ise teknoloji baharıyla değiştiğini vurguladı. Garry Briggs ise, günümüzde, verilmek istenen mesajın müşteri istekleri doğrultusunda şekillendiğine dikkat çekti. Bunun da en önemli unsurunun, artan cep telefonu, tablet.. kullanımı olduğunu dile getirdi. Maurice Levy, kitlelerin ihtiyaçlarının değişiminden bahsederken, değişmeyen tek şeyin yaratıcılık olduğunun altını çizdi. Yaratıcılık olduğu taktirde, zekice hazırlanan bir mesajın kitleleri derinden etkileyeceğini konuşmasına ekledi ve kitlelerin alışkanlık ve davranışlarının doğru kanal vasıtasıyla kolaylıkla yönlendirilebileciğini, günümüz dijitalleşen dünyasının bunu daha anlaşılır kıldığını, geri bildirimlerin hedef kitleden daha kolay alınıp, hızlı ölçümlenebildiğini aktardı. Şirketlerin iletişim stratejilerinin farklılışan boyutları bu önemli münazara ile özetlenmiş oldu.

web-summit-2016-2

Avrupa Komisyonu’ndan Ann Mettler’in (Avrupa Siyasi Strateji Merkezi Başkanı), teknolojinin demokrasiyi öldürüp öldürmeyeceği konusunda ki görüşleri de oldukça dikkat çekici bir diğer tartışmaydı. “Başta dijitalleşme konusunda oldukça optimistikken şuanda, çeşitli şekillerde bunun karanlık yönlerini de görmeye başladım” diyerek, sosyal medya’nın, kitle iletişim araçlarının da ötesinde dünyayı ve kişilerin fikirlerini etkilediğini ve aynı zamanda kimliği açık ya da gizli insanların sosyal medyayı her istedikleri şekilde sınırlamalardan sıyrılarak kullanmalarının da tehdit edici olduğunu vurguladı.

web-summit-2016-3

Bi diğer dikkat çeken husus ise, sosyal medyada aşırılıkların ignore edilmesi, demokrasinin varlığını baltalayabilirdi. “Sadece fikirlerini beğenmediğiniz için arkadaş listenizden çıkaracağınız bir kişi sizin demokratik olup olmadığınızı da sorgulamanıza yol açmalı” tespitinde bulunurken, aynı zamanda fikirleri hür ifadenin, sınırları aşınca tehdit edici boyutlara ulaşmasının ise demokrasiyi tehdit edeceğini ve insanların bu noktada uyanısa geçmesi gerektiğinin, demokrasi ve hür iradenin getirdiği sorumluluğun her zaman dikkate alınarak hareket edilmesinin altını çizerek konuşmasını sonlandırdı.

sofia-web-summit-2016

Bir insan görünümünde olan, Hanson Robotics’in son gözdesi Sofia büyük ilgi odağıydı. Duygusal ve bilişsel algısı geliştirilen, insan görünümlü robot, kullanılan yazılımı sayesinde, insanlarla göz kontağı kurarak, konuşabiliyor, gülebiliyor hatta ve hatta, şakalaşabiliyor. İnsan jest ve mimiklerini taklit edebilen Sofia, insan zekasının üzerinde konuşmaları ve şakalarıyla izleyenlerden tam not aldı. Günümüzde robotlar birçok sektörde alt eleman olarak kullanılmakta, fakat bu kadar zeki ürünlerin varlığı gelecek için ürpertilere neden oluyor.

The face of the robot revolution

Ben Gortzel of Hanson Robotics Limited and MikeButcher of TechCrunch : Hanson Robotics have been at the forefront of expressive and interactive humanoid robots. So how will their newest robot fare in a live interview with a top journalist?

Posted by Web Summit on Wednesday, November 9, 2016

Teknolojik gelişmelerin, insanlığın gelebileceği en üst düzeyi bile geçebileceğinin adeta bir örneği olan robot, geleğin robotlarla kuşatılacağının bir göstergesi olabilir.

joseph-gordon-lewitt-web-summit-2016

Aynı zamanda Hollywood dünyasının ve her sektörden ünlülerin geçidi olan zirve, aslında bu dünyalarında teknoloji olmadan artık devamlılıklarının sağlanamayacağının bir özetiydi. Joseph Gordon-Lewitt, özel basın toplantısında HitREcord uygulamasını tanıtırken, artık günümüz dünyasının, dijitalleşen yapısına ayak uydurmanın önemini vurguladı. HitREcord ile online dünyanın, işbirliği içinde herkese eşit imkanlar sunabilecek bir platforma çevirilebileceğini gösteren, işbirlikçi bir prodüksiyon şirketi gibi çalışan uygulama, farklı dallarda yarışlar düzenliyor. Birbirine rakip olan her katılımcı/yarışmacının, yine katılımcıların katkılarıyla kazanan olabileceği bir yeni ve farklı bir yorum. Bir diğer yandan, Ronaldinho ve Luis Figo’da kendi buldukları ve/ veya yatırımcısı ve marka yüzü oldukları uygulamaları tanıtmak için oradaydılar.

ronaldinho

Ronaldinho, özel röportajımda, utangaç yapısı ile, yarattığı marka değerinden söz ederken, teknoljinin ve teknolojik ilerlemeyi hep destekleyen yapısının, video paylaşım sosyal medya uygulaması’nın marka elçisi olma fikriyle pekiştiğini sözlerine ekledi. İlk üyesinin Ronaldinho olduğu bu video paylaşım uygulamasına, Türkiye’deki ve dünyadaki tüm sevenlerini, katılmaya, naif bir şekilde davet etti.

ronaldinyo-luis-figo-web-summit-2016

Luis Figo, röportajımız sırasında, Gelişen dünyanın değişen istekleri doğrultusunda, her bireyin hayalini gerçekleştirmek için bir şansı olması gerektiğini anlatırken, internetin buna olanak sağladığını ve Dream Football uygulamasıyla hayali futbol olan bireylerin bu şansı kendisine ulaşarak yakalabileceklerini aktardı.

Dinlemekten büyük haz alacağınız konuşmaların yanısıra, birçok farklı stage’de firmaların ve girişimcilerin kendini tanıtma ya da en iyi olma yarışının heyecanı herkesi sarmış durumdaydı. “Startup” firmaların tanıtım ve müşteriyle buluşma hevesi sıcak bir atmosferde geçti. Zirve’nin dinamik yapısı, sürprizlerle karışık aktif programı ilgiyi hep yüksek tutmayı başarıyor.

eventyfour-web-summit-2016

Tüm dünya’dan katılımcıların, her köşeyi donattığı bu faaliyette, Türkiye’den ise birçok girişimci ve genç beyin, ülkemizi oldukça güzel bir biçimde temsil etmekteydi. Özel davetlisi olarak ziyaret ettiğim “Eventyfour” etkinlik uygulamasının booth’u gerçekten, Türk milletinin ne kadar dahiyane olabileceğinin bir kanıtıydı. Launch’ini önümüzdeki günlerde yapacak olan uygulama, çevrenizdeki etkinlikleri ararken, etkinlik oluşturabileceğiniz, video ve resimleri arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz, bu etkinlikler üzerinden puan kazanıp, harcayabileceğiniz ilginç bir uygulama.

Elektronik ağları ve teknolojik gelişimlerin iç dünyasını ve ekonomi-politiğini, yaratıcılarından ve yöneticilerinden dinlemek, herbirinin iç dünyasına ayna tutmak alışılanın dışında muhteşem bir deneyim.

ayse-sebnem-sari-onerbay-web-summit-2016

Her ürün veya oluşumun, sadece yaratılma ve pazarlama boyutuyla değil, reklam ve halkla ilişkiler sürecinden, politik etkileşiminden, ütopik duruşuna kadar farklı çerçevelerde değerlendirilmesi gerektiğine şahit olmak, onları kullanırken düşündüğümüz basitlik ve kolaylığın aslında ne gibi altyapılarla oluştuğunu gözlemlemek, özümsemek, bu teknolojik oluşumların insanlığa olumlu ve olumsuz getirilerini kategorize edebilmek, yeni, yepyeni ürünlerle tanışabilmek çarpıcı.

Kısacası, özellikle girişimci bir ruhunuz ve riski göze alan bir yapınız varsa, Web Summit katılımıyla bunların tetiklenmemesi mümkün değil.

Web Summit 2016 Foto Albümü için Tıklayın

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?