Wi-Fi değil, Super Wi-Fi

Kablosuz internet hakkında tüm bildiklerinizi unutun! Çünkü artık “Super Wi-Fi” var.

Yüksek hızlı kablosuz internet erişiminin gelecek nesli, bu hafta ilk halk testine çıkıyor. StarNewsOnline’ın haberine göre, ABD’nin ve dünyanın ilk White spaces network’ü (Beyaz boşluklar ağı) Perşembe günleri New Hanover, NC’de çalışmaya başladı. Şehirdeki Hugh MacRae Parkı’nı ziyaret edenler White spaces testi dolayısıyla bu ağ üzerinden ücretsiz olarak internete erişebilecekler.

White spaces, aynı zamanda “super Wi-Fi” yada “WiFi-NC” (NC-geniş kanal anlamında kullanılıyor) isimleriyle de bilinen teknoloji, veri aktarımı için karasal TV sinyal aralığının boş kısımlarını kullanıyor. Sistem teoride, yüksek hızlı internet erişimini kilometrelerce uzaklara ulaştırabiliyor. Wi-Fi’ın mevcut limiti yüz metreye bile ulaşamıyor. Ayrıca White space kablosuz sinyalleri binaların ve diğer engellerin de içinden geçebildiği için klasik Wi-Fi’dan daha iyi.

Microsoft hali hazırda, geleceğin internete erişim teknolojisi olarak gördüğü White space teknolojisini teşvik ediyor ve teknolojinin “multi-milyarlık ekonomik etki” yarabilecek potansiyele sahip olduğunu iddia ediyor. Özellikle DSL yada kablolu internet servisinin olmadığı kırsal bölgeler için hızlı internet sağlayabilir bu teknoloji.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?