Windows 8’in laptop’ları

Dönen, kayan ve kenetlenen… Windows 8 ile birlikte işte bu sıra dışı laptoplar da gelecek.

Windows 8’in dokunmatiği temel alan arayüzü, laptop’larda yeni bir dalga olarak karşımıza çıkacak. Bu nedenle laptop’lar, artık farklı, alışmadığımız tasarımlara sahip olabilirler. İşte Windows 8’in dokunmatik özelliklerinden faydalanacak 4 ilginç tasarım.

Dönen tablet tasarımı

Fujitsu Lifebook T580 gibi çevrilebilen tablet PC’ler, 180 derece dönebilen ve yatabilen ekranlara sahipler. İlk çıkışları yaklaşık 10 seneye dayanan çevrilebilen tablet PC’ler, şimdiye dek yaygınlaşmadılar. Ancak Windows 8’li dönen PC’ler, hem daha ince, hem de daha uygun fiyatlı olacaklar. Onları Metro arayüzü ile bir tablet olarak veya tam bir laptop olarak kullanabileceğiz.

Katlanan tasarım

Lenovo IdeaPad Yoga, bir başka tasarım çözümü sunuyor. Sadece 1.7cm kalınlığındaki Ultrabook, 360 derece katlanabiliyor. Bir çadır gibi ayakta durabilen tablet, bu sayede ideal bir görüş ve dokunma açısı sunuyor. Yoga’yı farklı şekillerde kullanmak da mümkün.

Yoga’nın bu tasarımının nasıl çalışacağı şimdilik merak konusu. Laptop’un bu sene içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kayan ekran tasarımı

Dokunmatik ekranın altından kayarak çıkan klaveler de farklı bir tasarım çözümü sunuyor. Bunun bir örneği, CES 2011’de ortaya çıkan Samsung TX100. Oldukça ince olan tablet PC, MacBook Air’i andırıyor, ancak klavyesi ekranın altından çıkıyor. Cihazın 2011 ilkbaharında piyasaya sürülmesi bekleniyordu, ancak bu gerçekleşmedi. Bu tasarımın diğer bir örneği ise bir Android tablet olan Asus Eee Pad Slider.

Kenetleme istasyonu tasarımı

Bu tasarımda tableti bir klavyenin üzerine yerleştirerek bir tür melez laptop meydana getiriyorsunuz. Kenetleme istasyonu tasarımına iki örnek olarak, Android’le çalışan Asus Transformer Prime ve Lenovo IdeaTab K2’yi verebiliriz.

Örneğin Samsung Series 7 tablet, Series 7 laptop’lar ile aynı teknik özelliklere sahip ancak ince ve küçük bir tablet şeklinde. Windows 7’li tablet, Core i3 veya i5 işlemci, SSD ve 4GB RAM ile geliyor. Tableti klavyeye taktığınızda laptop benzeri işlevlere erişebiliyorsunz.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?