WSJ: ‘Flynn Türkiye Hükümeti İçin de Çalıştığını Kabul Etti’

WSJ: ‘Flynn Türkiye Hükümeti İçin de Çalıştığını Kabul Etti’.  Michael Flynn’in FBI’a yalan beyanda bulunduğunu itiraf etti.

WSJ: ‘Flynn Türkiye Hükümeti İçin de Çalıştığını Kabul Etti’

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in FBI’a yalan beyanda bulunduğunu itiraf ettiği duruşmada, ‘bir dönem Türkiye hükümeti için de çalıştığını kabul ettiğini’ yazdı. Gazete, Flynn’in avukatının daha önce danışmanlık hizmetinin Ankara tarafından yönetildiği iddialarını reddettiği hatırlatmasını yaptı.

FBI’a yanlış beyanda bulunmakla suçlanan Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Cuma sabahı hakim karşısına çıktı. Flynn, hakkındaki suçlamayı kabul etmişti.

Flynn’in belgelerde “Yabancı hükümetlerle iletişimdeki diğer yanlış beyanlar” başlığı altında Türkiye ile ilgili suçlamaları da kabul ettiği görüldü. Belgede, “7 Mart 2017’de Flynn, kendisi ve şirketi Flynn Intel Group (FIG)’un Türkiye Cumhuriyeti’nin yararına gerçekleştirdiği proje (Türkiye projesi) için Adalet Bakanlığı’na yabancı ajan yasası (FARA) uyarınca kayıt sundu. FARA kayıtlarında, Flynn yanlış beyanatlarda ve ihmallerde bulundu. Flynn, projeye Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar müdahil olduğunu bilmediğinin ve Türkiye projesinin, ABD’li işletmelerin Türkiye’de iş yapmaya olan güvenlerini geliştirmeye yönelik olduğu gönünde yalan beyan verdi. Flynn, The Hill adlı internet sitesinde 8 Kasım 2016’da kaleme aldığı makalenin kendi inisiyatifiyle yazıldığı şeklindeki ifadesinin yalan olduğunu, Türkiye’den yetkililerinin kendisini yönlendirdiğini sakladığını da itiraf etti.

WSJ gazetesi Flynn’in yalan beyanda bulunduğunu kabul ettiği mahkeme kayıtlarında ayrıca geçen sene Ekim Alptekin adlı Türk işadamından ‘Türk hükümetinin denetim ve yönlendirmesi’ altında 530 bin dolar danışmanlık sözleşmesi imzaladığını da yazdı.

Amerika Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre Flynn Türkiye adına lobicilik faaliyeti yürütmek için Ekim Alptekin’e ait olan merkezi Hollanda’daki Inovo BV şirketiyle bir anlaşma imzaladı. Ancak ne Alptekin ne de Flynn, o dönem bu anlaşmaya dair ABD Adalet Bakanlığı’na bilgi verdi.

O dönem “The Hill” adlı Kongre haberleri geçen gazetede bir makalesi yayınlanan Flynn, Türkiye’nin desteğe ihtiyacı olduğunu belirtmiş ve Erdoğan’ın Gülen’le ilgili uyarılarını gündeme getirmişti. Flynn, Gülen’e Amerika’da güvenli liman sağlanmaması gerektiğini kaydetmişti.

Flynn, Inovo BV ya da Türk hükümetinden Fethullah Gülen karşıtı yazı yazması için talimat almadığını, yazı için de para almadığını söylüyordu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?